
LIPTOV. Ružomberčanka Tereza Blanová sa popri štúdiu medzinárodných vzťahov na univerzite v hlavnom meste Belgicka stala jednou z mládežníckych ambasádoriek mimovládnej organizácie ONE Campaign.
Pred samitom Európskej únie (EÚ) a Africkej únie (AÚ), ktorý bol 17. a 18. februára, sa mladí ľudia prostredníctvom otvoreného listu s podporou poslancov Európskeho parlamentu a známych politikov obrátili na svetových lídrov.
Predložili im odporúčania afrických a európskych aktivistov, ktorých cieľom je ukončenie pandémie rovnomerným očkovaním ľudí na celom svete. Pandémia ešte viac prehĺbila rozdiely medzi bohatými a chudobnými štátmi.
Ako hovorí 22-ročná Ružomberčanka, ktorá je jednou z 54 mladých aktivistiek, bez toho, aby bol zaočkovaný celý svet, nie je nikto úplne v bezpečí pred rizikom nákazy.
Ako ste sa dostali na štúdium vysokej školy do Bruselu?
Študovať v zahraničí bol vždy môj sen. Už počas môjho stredoškolského štúdia na Gymnáziu v Ružomberku som mala ambície vidieť celý svet a spoznávať nové kultúry a ľudí. Počas strednej školy som sa zúčastnila výmenného pobytu v Poľsku, následne som odišla pracovať a cestovať do USA a neskôr počas bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB som absolvovala štúdium vo Francúzsku.

V Belgicku, v Bruseli, študujem magisterský program European and International Governance, zameraný na európske štúdiá. Belgicko som si vybrala, pretože ma oslovila reputácia a kvalita univerzít, možnosť byť v meste, kde si zlepším francúzštinu a v samotnom „srdci“ Európskej únie.
Čím vás oslovil občiansky aktivizmus?
Štúdium v Bruseli a účasť na programe Mládežníckych ambasádorov kampane ONE je skvelá skúsenosť a príležitosť, ktorá ma obohacuje o osobné zručnosti, ale aj praktické zručnosti pre moju budúcu kariéru. Mládežníckou aktivistkou som sa rozhodla stať, pretože si uvedomujem, že ako mladí ľudia môžeme svojimi činmi zmeniť svet k lepšiemu pre všetkých.