RUŽOMBEROK. Mesto Ružomberok pripravuje pomoc pre obyvateľov Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojenským konfliktom vo svojej domovine.
Na spoločnom postupe sa dohodli zástupcovia mesta Ružomberok so zástupcami Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v piatok 25. februára ako reakcia na stúpajúce obavy ukrajinských študentov. Informoval o tom Viktor Mydlo, hovorca mesta Ružomberok.
„V meste žije približne 300 ukrajinských študentov, ktorí sa prirodzene obávajú o svojich blízkych v Ukrajine," povedal Mydlo.

Uvoľnili ubytovňu
Do snahy samosprávy a univerzity sa postupne zapájajú aj iné inštitúcie. Spoločnosť Eco-Investment Milana Fiľa, ktorá je spolumajiteľom ružomberských papierní vyčlenila päťdesiat ubytovacích jednotiek vo vlastnom ubytovacom zariadení.
„Veľké poďakovanie za šľachetný čin patrí spoločnosti Eco-Investment pánovi Milanovi Fiľovi za pomoc vo forme poskytnutia ubytovaných priestorov pre utekajúcich. Mesto prirodzene nemá vo svojom vlastníctve ubytovne, preto takáto pomoc bude mimoriadne dôležitou súčasťou nášho snaženia,“ povedal primátor Igor Čombor.
Mesto Ružomberok v úzkej spolupráci z Katolíckou univerzitou informuje o možnostiach pomoci cez sociálnu sieť. Vyzýva ľudí, predovšetkým dobrovoľníkov, aby boli v pohotovosti pre prípadné vyhlásenie zbierky šatstva, potravín alebo iného materiálu.
Pripravujú zbierku
"V nasledujúcich dňoch začne prebiehať aj finančná zbierka na účely pomoci ukrajinských občanov v Ružomberku. Jej cieľom bude finančne zastrešiť najmä nákup potravín a potrebných zdravotníckych pomôcok. Mesto pri tom pravdepodobne využije krízový účet, zriadený pôvodne pre zmiernenie následkov pandémie. O presnom účte bude samospráva ešte informovať," dodal Mydlo.
„Je našou morálnou povinnosťou pomôcť každému, kto je v nebezpečí. Preto vynaložíme všetko úsilie k tomu, aby sme pomohli čo najväčšiemu počtu ľudí utekajúcich pred konfliktom. Takáto pomoc však musí byť adresná a preto aj naďalej budeme vo veľmi úzkom kontakte s ukrajinskou komunitou v Ružomberku a Katolíckou univerzitou, kde študuje najväčšia časť tejto skupiny,“ uzavrel primátor.
Ako pomáhajú
Viaceré liptovské samosprávy chcú a pomáhajú utečencom z Ukrajiny. Mesto Liptovský Mikuláš vyčlenilo prvé financie na humanitárnu pomoc, obce vyhlasujú zbierky. Červený kríž hľadá dobrovoľníkov.
Napríklad obec Partizánska Ľupča a tamojší evanjelický zbor zbierajú materiálnu aj finančnú pomoc.
Zbierku vyhlasuje aj obec Ľubeľa v spolupráci s Červeným krížom.
V Liptovských Kľačanoch tiež zorganizovali zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutým vojnou. Na Ukrajinu posielajú tisíc eur.
Mobilizujú sa aj ľudia vo Valaskej Dubovej.
Zapája sa aj Lisková prostredníctvom Červeného kríža.