LIPTOVSKÁ ANNA. Ruiny jedného z najstarších kostolov na Liptove sme pred jedenástimi rokmi hľadali v húštinách. Navštívili sme ho v čase, keď myšlienka na jeho odbornú záchranu bola ešte len na papieri. Obzerali sme ho s obavou, do akej jamy alebo na akú skrytú skalu vstúpime.
Keď sme ho navštívili dnes, bol úplne iný. Dôstojný a dýchajúci duchom jedinečného miesta, staručkého vidieckeho kostola. Po viac ako jedenástich rokoch neúnavnej a mravčej práce vystúpili 800-ročné múry z kríkov a odhaľuje remeselnú zručnosť starých majstrov ale aj skromnú a pôsobivú architektúru.
Hovoríme o Liptovskej Anne, jednej z najmenších dedín nielen na Liptove, ale i na Slovensku a o tamojšom Kostole svätej Anny. V čase svojho vzniku, teda v polovici 13. storočia, bol jediný široko-ďaleko. Stál pri dôležitej ceste cez Chočské vrchy, ktorá spájala Poľsko s Váhom, kadiaľ sa vyťažená soľ a jantár prevážali na pltiach ďalej.
Zaujímavý je svojim pôdorysom, pretože je viac širší ako dlhší.

Každý rok niečo odpadlo
“Potom vznikla myšlienka, že aj keď je kostol už odsvätený, dýcha z neho história, atmosféra. Vedeli sme, že zachrániť alebo obnoviť ho už nebude možné, no stále malo zmysel ho zachovať a zakonzervovať.
„
Za záchranou kostolíka stojí najmä trojica ľudí, starosta Liptovskej Anny Ivan Bella, farár z farnosti v Prosieku a reštaurátor Michal Hrčka. Už na začiatku vedeli, že kostolík chcú zachovať v jeho autentickej podobe. Existovali zámery prestrešiť ho. Ako hovorí starosta, kostol by tým stratil svoje čaro, punc histórie, keby ho dostavali. „Takto máme zachovanú ruinu, spôsobom, ako sa zachraňujú staré hrady,“ povedal liptovskoanský starosta.
Kostol pred dvesto rokmi postihla katastrofa, zničil ho požiar a ten odštartoval jeho úpadok. Nikdy ho neobnovili tak, aby mohol slúžiť ako bohoslužobný priestor, hoci na začiatku 20. storočia bol zámer kostolík kompletne opraviť, ale nikdy k tomu nedošlo.
Keď sa Ivan Bella pozerá na kostolík dnes, hovorí, že sa mu splnili malé sny.
Pri výstavbe Liptovskej Mary robili pamiatkari výskumy v svätomarskom kostole a parížovskom kaštieli. To ich doviedlo aj do Liptovskej Anny. Dnešný starosta, vtedy ako stredoškolák, v rokoch 1973 až 1975 brigádoval v kostolíku, keď v ňom odborníci robili podrobný archeologický prieskum.