LIPTOVSKÁ ANNA. Záchranné práce na kostolíku v Liptovskej Anne trvali takmer jedenásť rokov. Rozprávali sme sa s Michalom Hrčkom zo spoločnosti Obnova.eu, ktorá viedla práce a vďaka ich odbornému dohľadu nabral pôsobivý kostolík druhý dych.
Nikde na Liptove nie je možné vidieť kostol, ktorý je zachovaný ako ruina. Slovo ruina evokuje niečo zlé, zanedbané. V Liptovskej Anne to tak nie je a je dôkazom toho, že ruiny, pokiaľ dostanú potrebnú starostlivosť, majú neopakovateľné čaro.
Kostolík v Liptovskej Anne patrí vraj medzi úplne najstaršie na Liptove. Vraj staršie ako kostolíky v Martinčeku, Ludrovej. Je to pravda?
Vek sme exaktne nedatovali. Ale dá sa povedať, že je minimálne z rovnakého obdobia ako spomenuté kostolíky.

V akom stave bol, keď ste tam v roku 2010 prišli?
Kostol bol v rujanálnom stave, zarastený náletovou zeleňou. Mnohé úseky boli v havarijnom stave a ohrozovali návštevníkov. Starosta už začal s postupným čistením okolia od zelene za pomoci Slovenského skautingu. Libuša Sviteková, motor záchrany tohto kostola, organizovala brigády a hľadala aktívne spojnice.
“Príčinou, v dôsledku ktorej sa kostol sv. Anny v Liptovskej Anne stal ruinou bol požiar.
„
Keď ste pripravovali záchranné práce, opierali ste sa pri tom na výskum z roku 1972-73. Prečo bol z hľadiska poznania histórie kostolíka dôležitý?
Archeologický výskum pod vedením Dr. Štefánie Tóthovej v rokoch 1972 -73 realizoval Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody. Vtedajší záujem odborníkov o výskum ruín kostola súvisel s veľkou investičnou akciou budovania vodného diela Liptovská Mara.
Liptovská Anna síce nebola v zátopovom území, ale v tej sa ocitol kaštieľ v Parížovciach. Viaceré indície, zhody v tvarosloví kamenných článkov a kamenárske značky naznačovali súvis oboch stavieb.