Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Za najväčší úspech považujem to, že som naučila deti milovať tanec, hovorí choreografka Vika Kozáková

S vlastnou tanečnou skupinou dosiahla na azda každý úspech, teraz chce viac sústrediť na rodinu.

VIERA VIKA KOZÁKOVÁVIERA VIKA KOZÁKOVÁ (Zdroj: the-space.sk)

Talent a lásku k tancu zdedila po mame, tancovať pod odborným vedením začala ešte v predškolskom veku. Liptovská rodáčka Viera Vika Kozáková si tancom, premýšľaním nad ním a tvorbou choreografií vypĺňa každú voľnú chvíľku života. Detstvo a mladosť pod Nízkymi Tatrami vymenila v dospelosti za štúdium tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Popri škole sa venovala tvorbe a skúmaniu vlastného pohybu. Nastal prirodzený vývoj a tanec začala aj učiť, robila workshopy a najmä vzdelávať vlastnú tanečnú skupinu Moving Souls, s ktorou sa už v prvom roku fungovania prepracovala medzi tanečnú špičku doma aj v zahraničí.

Pochváliť sa okrem iného môže piatimi výhrami titulu Slovenský choreograf roka, štyrmi výhrami Tanečnej skupiny roka, ale aj cestovaním a zbieraním skúseností v Zámorí. O motivácii, inšpirácii aj budúcnosti prezradila viac v rozhovore.

V akom veku ste začali s tancom?

U mňa to išlo takpovediac samo. Všetci hovorievali, že už od malička som sa vrtela, tancovala si sama pred zrkadlom v izbe. Akonáhle som počula hudbu, telo sa začalo samé hýbať. Vlohy som zdedila po maminke, ktorá zamladi tancovala ľudovky. Preto ma aj v piatich rokoch prihlásili do folklórneho súboru. Nebolo to však podľa môjho gusta, tak som prešla do ZUŠ-ky a v siedmych rokoch som začala tancovať v tanečnom súbore Jessy, ktorý sa venuje modernému tancu. Keď som súbor prvýkrát videla tancovať na jednom koncerte, hneď som vedela, že toto chcem robiť. Láska na prvý pohľad, ako sa hovorí. Mala som veľké šťastie, lebo som sa dostala do rúk tých najlepších tréneriek – tety Ivky, Ajky a Ľubky, ktoré vo mne lásku k tancu ešte umocnili. Preto niet divu, že celé moje detstvo a mladosť patrili poväčšine tancu, súťažiam a vystúpeniam. Aj keď mi vždy išlo všetko, do čoho som sa pustila, voľba čo chcem v živote študovať, bola teda jasná.

Ktorý moment vo vašom živote bol natoľko zlomový, že padlo rozhodnutie venovať sa tancu profesionálne?

Ako som naznačila, tanec bol môj život. Ak som nebola v škole, tak som bola na tréningu, alebo niekde na súťaži. Neskôr som už pomáhala aj s tréningmi a prípravou choreografií pre mladšie dievčatá. Na SZUŠ v Liptovskom Hrádku, ktoré vzniklo popri súbore, som získala vzdelanie aj v iných tanečných štýloch a technikách.

Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí.

Vika Kozáková

Okrem tanca som bola ešte veľmi úspešná v recitácii, takže som zvažovala aj masmediálnu komunikáciu. Nakoniec vyhral tanec a preto som sa rozhodla podať si prihlášku na VŠMU – odbor pedagogika moderného tanca.

Máte za sebou množstvo úspechov. Ktorý z nich by ste vyzdvihli ako ten, na ktorý dodnes spomínate s najväčším úsmevom a možno aj najväčšou pokorou?

Krásnych a nezabudnuteľných momentov sa za tých pár rokov nazbieralo veľmi veľa. Medzi najkrajšie by som zaradila dva. Prvý je výhra prvého titulu Tanečnej skupiny roka a Choreografa roka na tanečnej súťaži Best Dance Group (2015). Bola to prvá súťaž, na ktorej som bola s mojou tanečnou skupinou Moving Souls. Vôbec som nečakala, že odtiaľ odídeme ako víťazi. Hlavnou cenou bol vzdelávací pobyt v New Yorku, ktorí sme si s Movingami veľmi užili. Taktiež som vďaka výhre mala možnosť odučiť svoj prvý veľký workshop priamo v New Yorku. Čo bol pre mňa obrovský zážitok a neoceniteľná skúsenosť. Práve tento moment nakopol moju lektorskú a choreografickú kariéru. Začala som vo veľkom učiť, cestovať a rozširovať svoje know-how.

Za druhý skvelý moment považujem moje prvé celovečerné predstavenie s názvom Človečina, ktoré zožalo veľký úspech. Z niekoľkých mesiacov tvrdej driny sa zrodilo niečo, čo som si ani ja vo svojich snoch nedokázala predstaviť. Nádherné dielo so silnou výpoveďou. Keď si ho teraz z odstupom času pozriem, sama sa čudujem, kde sa to vo mne zrodilo.

V súčasnosti vediete tanečnú skupinu Moving Souls. Ide o prirodzený vývoj oceňovaných profesionálov – kam sa ďalej posunúť v rámci umenia, teda – učiť ho svojich možných nasledovníkov?

Väčšina profesionálnych tanečníkov začína svoju kariéru ako interpret v divadlách. K výuke tanca a choreografovaniu sa dostávajú až neskôr, po ukončení aktívnej tanečnej kariéry. U mňa to to bolo iné. Už v 15-tich som začala s tvorbou, popri VŠ som začala praxovať ako pedagóg na rôznych ZUŠkách, neskôr na konzervatóriu a rôznych tanečných školách. Táto obrátená postupnosť má svoje pre aj proti. Osobne som tiež vždy chcela hlavne tancovať ako interpret. Možno aj vďaka môjmu nízkemu sebavedomiu a strachu vycestovať som si tento sen nesplnila. Podarilo sa mi však splniť si môj druhý sen – mať vlastnú úspešnú tanečnú company – Moving Souls a za to som neskutočne vďačná a aj napriek svojej veľkej osobnej kritike, aj na seba patrične hrdá.

Aké tanečné žánre v Moving Souls preferujete?

V rámci tanečnej skupiny sa venujeme len modernému a súčasnému tancu alebo ak chcete, contemporary dance.

Čo znamená contemporary dance pre vás z pohľadu tanečníka a jednak z pohľadu tvorby choreografie?

Tu je veľmi dôležité rozlíšiť si pojmy súčasný tanec a súčasná tanečná technika. Z pohľadu pedagóga pracujem so súčasnou tanečnou technikou, ako formou tréningovej praxe, ktorou tanečník získa základné pohybové znalosti, osvojí si princípy a kvality súčasného tanca. Na rozdiel od iných tanečných štýlov, napríklad jazzový, moderný tanec, hip hop či balet, ktoré pracujú s jasne definovanými prvkami, krokmi, pózami, či rytmikou, Súčasný tanec využíva princípy pohybu, ktoré spoločne umožňujú maximálne využitie potenciálu ľudského tela.

Pri tvorbe choreografie môžeme hovoriť o súčasnom tanci ako otvorenom pohybovom systéme, ktorý ponúka tanečníkom a choreografom možnosť uplatniť svoj individuálny kreatívny prístup a tanečné skúsenosti nadobudnuté z iných tanečných štýlov a techník. Prirodzene v ňom preto dochádza k mixovaniu rôznorodých metód a prístupov. Je však dôležité, aby tanečník a pedagóg dostatočne poznal princípy, s ktorými jednotlivé techniky pracujú. V opačnom prípade môže pôsobiť výsledné dielo ako nesúrodý mix rôznych štýlov a podstata súčasného tanca sa vytráca. Je na individuálnej zodpovednosti každého pedagóga a choreografa, aby citlivo a vhodne prepájal rôznorodé metódy a neustále rozširoval a aplikoval nové poznatky a skúsenosti do svojho pohybového slovníka.

Máte pri vytváraní choreografie nejakú múzu?

U mňa je najväčšou inšpiráciou hudba. Väčšinou tvorím celkovú koncepciu, námet a aj obsah, to znamená samotný pohyb, priamo na hudbu. Keď ma osloví hudba, hneď sa mi pred očami začnú objavovať obrazy, krátke pohybové úseky, postupne sa vytvára námet. Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí. Potom nasleduje fáza počúvania, to znamená možno tisíc vypočutí (úsmev). Zároveň si pri počúvaní v hlave premyslím priestorové a koncepčné riešenia. Potom idem na sálu a tvorím pohyb. Veľmi ma dokáže inšpirovať aj pohyb samotných tanečníkov, príroda a každodenný život vo svojej jedinečnosti.

Aké posledné úspechy skupiny by ste vypichli?

Počas covidovej pandémie som si uvedomila veľmi veľa vecí. Jednou z nich bolo aj ujasnenie, čo pre mňa tanec, tvorba a Moving Souls znamenajú. Som veľmi vďačná za to množstvo ocenení, titulov a trofejí, ktoré sme za tie roky získali. Za najväčší úspech však považujem to, že som naučila decká milovať tanec, žiť tanec a že sa jeho prostredníctvom viac spoznávajú, komunikujú a učia sa počúvať samých seba a druhých. Len keď dokonale spoznám sám seba, dokážem sa naplno otvoriť svetu. Takže je to taká príprava na samotný život. Myslím, že toto sa mi darí celé tie roky predávať a odovzdávať ďalej. Vidím to v každom jednom Moving-tanečníkovi. Ako sa menia, rastú a to je pre mňa najkrajší pocit zadosťučinenia.

Je contemporary dance dnes na Slovensku dostatočne rozšírený?

Contemporary je o slobode. Je jazykom duše, ktorá komunikuje cez telo a pohyb. Nie je to bezduchý tanec a monotónne opakovanie krokov. Má akúsi pridanú hodnotu, ktorú iné tanečné štýly nemajú. To pocíti každý, kto začne navštevovať hodiny contemporary. Je terapiou pre naše telo, myseľ a dušu. Možno práve preto, si získava čoraz väčšiu obľubu. U nás na Slovensku a v susednom Česku ešte nie je na takej úrovni ako v iných krajinách, ale postupne sa dostáva do povedomia širšieho okruhu ľudí. Veľmi by mu pomohla väčšia mainstreamová propagácia. V tohtoročnom Let's Dance spravili podľa vzoru Ameriky prvýkrát contemporary kolo a aj bežný divák tak mohol konečne okúsiť silu contemporary. Toto kolo bolo jedno z nasledovanejších a získalo si nových fanúšikov.

Čo vás čaká v najbližšom období?

Chystám sa spraviť si menšiu prestávku. Rada by som mala vlastnú rodinku a to si vyžaduje čas, ktorý som za posledné roky venovala len tancu a kariére. S tancom samozrejme nekončím, len sa trošku presuniem do ústrania a budem sa venovať skôr len vybraným projektom a spoluprácam.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 1. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 2. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 3. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 5. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 6. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 7. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 8. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 944
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 602
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 212
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 476
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 867
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 5 570
 7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 5 205
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 137

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 2. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 4. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 5. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 6. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 7. Karol Kováč: Sexuálne násilie a krutá Slovenská realita
 8. Eva Gallova: Vtipy, ktoré si zobral Noé do bárky
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 063
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 718
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 005
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 904
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 8 551
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 544
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 702
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošovskí futbalisti sa tešia z postupu do piatej ligy.

Vo Švošove po záverečnom hvizde vypukli oslavy. Likavka zdevastovala Trstenú.


Ján Svrček 3 h
Ilustračné foto.

Víkend v siedmej lige priniesol 13 strelených gólov Ludrovej. Palúdzka má vo vlastných rukách postup. Lisková hostila Hrboltovú. L. Kokava nebola spokojná s hlavným arbitrom.


5 h
Ilustračné foto.

O prvenstve v ôsmej lige je rozhodnuté. Lúčky majú za istých okolností šancu postúpiť do siedmej ligy. Beňadikovej sa vrátili niektorí hráči a na ihrisku to bolo vidno.


6 h
Najprv si mysleli, že výzdobu ničia vandali.

Radnica odporúča mestský cintorín v nočných hodinách nenavštevovať.


6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky.


23 h

Projekt, ktorý odštartoval vlani v Banskej Bystrici, priniesol alarmujúce čísla.


3. jún

Stavať chcú aj podnikatelia.


1. jún

Po desiatich rokoch vodohospodári sprístupnili pre verejnosť vnútrajšok priehrady.


2. jún

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 2. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 3. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 4. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 5. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 6. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 7. Karol Kováč: Sexuálne násilie a krutá Slovenská realita
 8. Eva Gallova: Vtipy, ktoré si zobral Noé do bárky
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 063
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 718
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 005
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 904
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 8 551
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 544
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 702
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu