Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Za najväčší úspech považujem to, že som naučila deti milovať tanec, hovorí choreografka Vika Kozáková

S vlastnou tanečnou skupinou dosiahla na azda každý úspech, teraz chce viac sústrediť na rodinu.

VIERA VIKA KOZÁKOVÁVIERA VIKA KOZÁKOVÁ (Zdroj: the-space.sk)

Talent a lásku k tancu zdedila po mame, tancovať pod odborným vedením začala ešte v predškolskom veku. Liptovská rodáčka Viera Vika Kozáková si tancom, premýšľaním nad ním a tvorbou choreografií vypĺňa každú voľnú chvíľku života. Detstvo a mladosť pod Nízkymi Tatrami vymenila v dospelosti za štúdium tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Popri škole sa venovala tvorbe a skúmaniu vlastného pohybu. Nastal prirodzený vývoj a tanec začala aj učiť, robila workshopy a najmä vzdelávať vlastnú tanečnú skupinu Moving Souls, s ktorou sa už v prvom roku fungovania prepracovala medzi tanečnú špičku doma aj v zahraničí.

Pochváliť sa okrem iného môže piatimi výhrami titulu Slovenský choreograf roka, štyrmi výhrami Tanečnej skupiny roka, ale aj cestovaním a zbieraním skúseností v Zámorí. O motivácii, inšpirácii aj budúcnosti prezradila viac v rozhovore.

V akom veku ste začali s tancom?

U mňa to išlo takpovediac samo. Všetci hovorievali, že už od malička som sa vrtela, tancovala si sama pred zrkadlom v izbe. Akonáhle som počula hudbu, telo sa začalo samé hýbať. Vlohy som zdedila po maminke, ktorá zamladi tancovala ľudovky. Preto ma aj v piatich rokoch prihlásili do folklórneho súboru. Nebolo to však podľa môjho gusta, tak som prešla do ZUŠ-ky a v siedmych rokoch som začala tancovať v tanečnom súbore Jessy, ktorý sa venuje modernému tancu. Keď som súbor prvýkrát videla tancovať na jednom koncerte, hneď som vedela, že toto chcem robiť. Láska na prvý pohľad, ako sa hovorí. Mala som veľké šťastie, lebo som sa dostala do rúk tých najlepších tréneriek – tety Ivky, Ajky a Ľubky, ktoré vo mne lásku k tancu ešte umocnili. Preto niet divu, že celé moje detstvo a mladosť patrili poväčšine tancu, súťažiam a vystúpeniam. Aj keď mi vždy išlo všetko, do čoho som sa pustila, voľba čo chcem v živote študovať, bola teda jasná.

Ktorý moment vo vašom živote bol natoľko zlomový, že padlo rozhodnutie venovať sa tancu profesionálne?

Ako som naznačila, tanec bol môj život. Ak som nebola v škole, tak som bola na tréningu, alebo niekde na súťaži. Neskôr som už pomáhala aj s tréningmi a prípravou choreografií pre mladšie dievčatá. Na SZUŠ v Liptovskom Hrádku, ktoré vzniklo popri súbore, som získala vzdelanie aj v iných tanečných štýloch a technikách.

Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí.

Vika Kozáková

Okrem tanca som bola ešte veľmi úspešná v recitácii, takže som zvažovala aj masmediálnu komunikáciu. Nakoniec vyhral tanec a preto som sa rozhodla podať si prihlášku na VŠMU – odbor pedagogika moderného tanca.

Máte za sebou množstvo úspechov. Ktorý z nich by ste vyzdvihli ako ten, na ktorý dodnes spomínate s najväčším úsmevom a možno aj najväčšou pokorou?

Krásnych a nezabudnuteľných momentov sa za tých pár rokov nazbieralo veľmi veľa. Medzi najkrajšie by som zaradila dva. Prvý je výhra prvého titulu Tanečnej skupiny roka a Choreografa roka na tanečnej súťaži Best Dance Group (2015). Bola to prvá súťaž, na ktorej som bola s mojou tanečnou skupinou Moving Souls. Vôbec som nečakala, že odtiaľ odídeme ako víťazi. Hlavnou cenou bol vzdelávací pobyt v New Yorku, ktorí sme si s Movingami veľmi užili. Taktiež som vďaka výhre mala možnosť odučiť svoj prvý veľký workshop priamo v New Yorku. Čo bol pre mňa obrovský zážitok a neoceniteľná skúsenosť. Práve tento moment nakopol moju lektorskú a choreografickú kariéru. Začala som vo veľkom učiť, cestovať a rozširovať svoje know-how.

Za druhý skvelý moment považujem moje prvé celovečerné predstavenie s názvom Človečina, ktoré zožalo veľký úspech. Z niekoľkých mesiacov tvrdej driny sa zrodilo niečo, čo som si ani ja vo svojich snoch nedokázala predstaviť. Nádherné dielo so silnou výpoveďou. Keď si ho teraz z odstupom času pozriem, sama sa čudujem, kde sa to vo mne zrodilo.

V súčasnosti vediete tanečnú skupinu Moving Souls. Ide o prirodzený vývoj oceňovaných profesionálov – kam sa ďalej posunúť v rámci umenia, teda – učiť ho svojich možných nasledovníkov?

Väčšina profesionálnych tanečníkov začína svoju kariéru ako interpret v divadlách. K výuke tanca a choreografovaniu sa dostávajú až neskôr, po ukončení aktívnej tanečnej kariéry. U mňa to to bolo iné. Už v 15-tich som začala s tvorbou, popri VŠ som začala praxovať ako pedagóg na rôznych ZUŠkách, neskôr na konzervatóriu a rôznych tanečných školách. Táto obrátená postupnosť má svoje pre aj proti. Osobne som tiež vždy chcela hlavne tancovať ako interpret. Možno aj vďaka môjmu nízkemu sebavedomiu a strachu vycestovať som si tento sen nesplnila. Podarilo sa mi však splniť si môj druhý sen – mať vlastnú úspešnú tanečnú company – Moving Souls a za to som neskutočne vďačná a aj napriek svojej veľkej osobnej kritike, aj na seba patrične hrdá.

Aké tanečné žánre v Moving Souls preferujete?

V rámci tanečnej skupiny sa venujeme len modernému a súčasnému tancu alebo ak chcete, contemporary dance.

Čo znamená contemporary dance pre vás z pohľadu tanečníka a jednak z pohľadu tvorby choreografie?

Tu je veľmi dôležité rozlíšiť si pojmy súčasný tanec a súčasná tanečná technika. Z pohľadu pedagóga pracujem so súčasnou tanečnou technikou, ako formou tréningovej praxe, ktorou tanečník získa základné pohybové znalosti, osvojí si princípy a kvality súčasného tanca. Na rozdiel od iných tanečných štýlov, napríklad jazzový, moderný tanec, hip hop či balet, ktoré pracujú s jasne definovanými prvkami, krokmi, pózami, či rytmikou, Súčasný tanec využíva princípy pohybu, ktoré spoločne umožňujú maximálne využitie potenciálu ľudského tela.

Pri tvorbe choreografie môžeme hovoriť o súčasnom tanci ako otvorenom pohybovom systéme, ktorý ponúka tanečníkom a choreografom možnosť uplatniť svoj individuálny kreatívny prístup a tanečné skúsenosti nadobudnuté z iných tanečných štýlov a techník. Prirodzene v ňom preto dochádza k mixovaniu rôznorodých metód a prístupov. Je však dôležité, aby tanečník a pedagóg dostatočne poznal princípy, s ktorými jednotlivé techniky pracujú. V opačnom prípade môže pôsobiť výsledné dielo ako nesúrodý mix rôznych štýlov a podstata súčasného tanca sa vytráca. Je na individuálnej zodpovednosti každého pedagóga a choreografa, aby citlivo a vhodne prepájal rôznorodé metódy a neustále rozširoval a aplikoval nové poznatky a skúsenosti do svojho pohybového slovníka.

Máte pri vytváraní choreografie nejakú múzu?

U mňa je najväčšou inšpiráciou hudba. Väčšinou tvorím celkovú koncepciu, námet a aj obsah, to znamená samotný pohyb, priamo na hudbu. Keď ma osloví hudba, hneď sa mi pred očami začnú objavovať obrazy, krátke pohybové úseky, postupne sa vytvára námet. Námety čerpám z vlastného života. Moje choreografie sú zrkadlom môjho života, radostí aj starostí. Potom nasleduje fáza počúvania, to znamená možno tisíc vypočutí (úsmev). Zároveň si pri počúvaní v hlave premyslím priestorové a koncepčné riešenia. Potom idem na sálu a tvorím pohyb. Veľmi ma dokáže inšpirovať aj pohyb samotných tanečníkov, príroda a každodenný život vo svojej jedinečnosti.

Aké posledné úspechy skupiny by ste vypichli?

Počas covidovej pandémie som si uvedomila veľmi veľa vecí. Jednou z nich bolo aj ujasnenie, čo pre mňa tanec, tvorba a Moving Souls znamenajú. Som veľmi vďačná za to množstvo ocenení, titulov a trofejí, ktoré sme za tie roky získali. Za najväčší úspech však považujem to, že som naučila decká milovať tanec, žiť tanec a že sa jeho prostredníctvom viac spoznávajú, komunikujú a učia sa počúvať samých seba a druhých. Len keď dokonale spoznám sám seba, dokážem sa naplno otvoriť svetu. Takže je to taká príprava na samotný život. Myslím, že toto sa mi darí celé tie roky predávať a odovzdávať ďalej. Vidím to v každom jednom Moving-tanečníkovi. Ako sa menia, rastú a to je pre mňa najkrajší pocit zadosťučinenia.

Je contemporary dance dnes na Slovensku dostatočne rozšírený?

Contemporary je o slobode. Je jazykom duše, ktorá komunikuje cez telo a pohyb. Nie je to bezduchý tanec a monotónne opakovanie krokov. Má akúsi pridanú hodnotu, ktorú iné tanečné štýly nemajú. To pocíti každý, kto začne navštevovať hodiny contemporary. Je terapiou pre naše telo, myseľ a dušu. Možno práve preto, si získava čoraz väčšiu obľubu. U nás na Slovensku a v susednom Česku ešte nie je na takej úrovni ako v iných krajinách, ale postupne sa dostáva do povedomia širšieho okruhu ľudí. Veľmi by mu pomohla väčšia mainstreamová propagácia. V tohtoročnom Let's Dance spravili podľa vzoru Ameriky prvýkrát contemporary kolo a aj bežný divák tak mohol konečne okúsiť silu contemporary. Toto kolo bolo jedno z nasledovanejších a získalo si nových fanúšikov.

Čo vás čaká v najbližšom období?

Chystám sa spraviť si menšiu prestávku. Rada by som mala vlastnú rodinku a to si vyžaduje čas, ktorý som za posledné roky venovala len tancu a kariére. S tancom samozrejme nekončím, len sa trošku presuniem do ústrania a budem sa venovať skôr len vybraným projektom a spoluprácam.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 4. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 7. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Cenami prenájmov hýbe vysoký dopyt, ponuka klesla o viac ako 40%
 2. Futbal v meste: Poznáme 16 najlepších tímov!
 3. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 4. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. Prešovský Fragaria Cup oslavuje 20 rokov
 7. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 8. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 29 207
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 201
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 138
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 998
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 919
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 257
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 976
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 423

Blogy SME

 1. Lenka Filinová: Spomienka
 2. Štefan Vidlár: Kantúrkové
 3. Martin Šuraba: Moje Košice
 4. Soňa Fröhlichová: Švajčiarske mesto Schaffhausen, neodolateľný Tom Cruise a hodinky IWC
 5. Irena Šimuneková: Tatranská klasika
 6. Metropolitný inštitút Bratislavy: Z ľudí, ktorí využili digitálnu platbu dane z nehnuteľnosti, ju 9 z 10 odporúča aj ostatným
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Štátnice, konferencie, workshopy a nové publikácie | Týmto žil ÚVP záverom akademického roka.
 8. Viera Polakovičová: Charitatívne operné gala v Redute
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 277
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 352
 3. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 923
 4. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 863
 5. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 3 999
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 660
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 618
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 072
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Cvyklo pohár a novinka v jeho seriály - Porubský vrchár

Cvyklo pohár, séria MTB Liptova, má za sebou už svoje druhé kolo, ktoré bolo zároveň novinkou tohto ročníka. Prebiehalo v Závažnej Porube a nieslo názov Porubský vrchár.


5 h
Víťazný tím 8. ligy - OŠK Podtureň.

Futbalisti z Podturne po tom, čo klesli do poslednej súťaže, 8. ligy, mali jednoznačný cieľ – vrátiť sa do sedmičky. Počas sezóny kvalitu potvrdzovali a jednoznačne v nej dominovali.


8 h

Ochorenie čriev je závislé od životosprávy i potrebných pomôcok.


23 h
Na Liptove je jarné sneženie ničím výnimočným. Foto zo zápasu 3. kola 8. ligy, v červenom Lipt. Ondrašova vs Val. Dubová.

Tohtoročnú futbalovú sezónu 2021/2022 hodnotí predseda LFZ Igor Repa.


25. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

AC verzus ČFK: štartuje nová mestská rivalita.


17 h

Hlavná kontrolórka má podozrenie aj na obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní.


13 h

Blogy SME

 1. Lenka Filinová: Spomienka
 2. Štefan Vidlár: Kantúrkové
 3. Martin Šuraba: Moje Košice
 4. Soňa Fröhlichová: Švajčiarske mesto Schaffhausen, neodolateľný Tom Cruise a hodinky IWC
 5. Irena Šimuneková: Tatranská klasika
 6. Metropolitný inštitút Bratislavy: Z ľudí, ktorí využili digitálnu platbu dane z nehnuteľnosti, ju 9 z 10 odporúča aj ostatným
 7. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Štátnice, konferencie, workshopy a nové publikácie | Týmto žil ÚVP záverom akademického roka.
 8. Viera Polakovičová: Charitatívne operné gala v Redute
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 277
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 352
 3. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 923
 4. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 863
 5. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 3 999
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 660
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 618
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 072
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu