DÚBRAVA. Antimón je dôležitou surovinou najmä pre zbrojárenský priemysel, ale nielen ten. Najväčším svetovým producentom je Čína, nasledujú Rusko a Tadžikistan.
Európska komisia zaradila antimón medzi kritické suroviny už v roku 2011. Absolútna väčšina sa do štátov Európskej únie dováža z Číny. V štátoch Európske únie sa antimón neťaží.

Jednou z tém blížiaceho sa samitu členov Severoatlantickej aliancie na budúci týždeň má byť rokovanie o možnostiach znižovania závislosti na čínskom antimóne. Do úvahy prichádzajú vlastné zdroje členských štátov.
Jedno z najväčších antimónových ložísk v Európe sa nachádzalo v liptovskej Dúbrave.
V článku sa ďalej dozviete:
- Prečo v 90. rokoch zatvorili Dúbravské bane?
- Koľko antimónu sa tam nachádza?
- Ako na to reaguje starosta liptovskej Dúbravy?
- Čo by bolo potrebné pre obnovenie ťažby antimónu v Dúbravskej doline?
- Kde na Slovensku sa v minulosti ťažil antimón?
Nielen ťažba ale aj spracovateľský závod
„Na Slovensku máme ložisko Dúbrava, ktoré má potenciál na ťažbu antimónu s tým, že toto ložisko treba ešte ekonomicky overiť a urobiť samotnú evalváciu zásob,“ povedal pre RTVS Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva s tým, že Slovensko by sa malo s ložiskom pripomenúť na samite v Madride.
Tlačový odbor ministerstva hospodárstva reagoval, že v tejto chvíli sa s otvorením baní v Dúbrave neuvažuje, šlo by o predčasné tvrdenie, pretože téma potreby zvýšenia ťažby antimónu sa podľa ich tvrdenia objavila len teraz.
Prečo v 90. rokoch zatvorili Dúbravské bane?
Koľko antimónu sa tam nachádza?
Ako na to reaguje starosta liptovskej Dúbravy?
Čo by bolo potrebné pre obnovenie ťažby antimónu v Dúbravskej doline?