LIPTOVSKÁ PORÚBKA. Po lyžiarskom centre Ski Zapač v katastri obce Liptovská Porúbka zostalo len torzo a spomienky na kvalitnú domácu lyžovačku. Zázemie pre vlekárov sa zmenilo na ošarpanú búdu s povybíjanými oknami, na lúke stoja osamotené stožiare malého vleku. Po veľkej kotve zostali ďalšie stožiare, ktoré za veľkej pozornosti kedysi stavali s vrtuľníkom, teraz ich pohlcuje hustnúci les. Zmizol aj motor s káblami, ktoré poháňali vleky.
Najvýraznejším pozostatkom lyžiarskeho strediska, ktoré po obnovení v roku 2007 fungovalo len dve zimné sezóny, je peší most ponad rieku Váh. Ten má úplne iný príbeh, ako ostatné mostíky a lávky. Pôvodne slúžil na spojenie lyžiarov so samotným strediskom, postavili ho práve pre jeho potreby.

Po tom, ako stredisko skončilo, most ľudia ešte krátko využívali. Dosky z mosta postupne mizli a tie, ktoré zostali, kompletne zhnili. Obec Liptovská Porúbka vyhlásila havarijný stav a most v roku 2013 zatvorili, pretože chôdza po ňom bola životu nebezpečná.
Most ľuďom chýba
Takmer 10 rokov museli obyvatelia Liptovskej Porúbky a Liptovského Hrádku čakať na opätovné sprístupnenie mosta. Do náročnej úlohy sa pustili ešte pred troma rokmi Komunitná nadácia Liptov, obec Liptovská Porúbka a množstvo zanietencov.
V článku sa dočítate:
- Prečo bol most tak dlho zatvorený
- Ako sa obci podarilo získať most do vlastníctva
- Kto pomohol most obnoviť
- Kedy ho otvoria pre verejnosť?
- Aký je príbeh vzostupu a pádu eurofondového lyžiarskeho strediska
- Vráti sa na Zapač lyžovačka?
„O oprave mosta sme premýšľali už veľmi dlho,“ hovorí Jana Mrlianová, správkyňa Komunitnej nadácie Liptov, ktorá opravu organizačne zastrešuje. Minulý rok sa im podarilo opraviť lávku ponad Váh pri Borovej Sihoti. Mrlianová hovorí, že je v tom aj kus symboliky, pretože aj nadácia plní úlohu akéhosi pomyselného mosta, pretože spájajú samosprávy, svojich partnerov a ľudí.