LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nad Liptovským Mikulášom, na výšine Háj Nicovô, sa nachádza najväčší cintorín padlých vojakov 1. československého armádneho zboru na území bývalého Československa. Tí padli počas ťažkých oslobodzovacích bojov na Liptove v druhej svetovej vojne.

Cintorín sa udržiava ľahšie
Cintorín prešiel minulý rok výraznou obnovou hrobových polí. Tie mali obruby z travertínu a ich údržba bola mimoriadne prácna. Obruby odstránili a na hroboch ponechali len náhrobné kamene s menami padlých vojakov. Vďaka tomu sa územie, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou, udržiava oveľa jednoduchšie.
Minulý rok v preddušičkovom období pracovníci liptovskomikulášskych mestských Verejnoprospešných služieb zapálili na každom hrobe kahanec a položili k nemu venček. Dovedna ich bolo takmer 1400.
Na vojnovom cintoríne tým vytvorili mimoriadne pôsobivú a pietnu atmosféru. Počas svojej existencie vojnový cintorín nikdy neosvetľovalo svetlo z toľkých kahancov a aktivita sa stretla s mimoriadne pozitívnou odozvou verejnosti.
Zaplnili parkoviská
O hromadnom zapaľovaní sviečok v predsviatočnom období, kedy si pripomíname svojich zosnulých, Liptáci vlani ešte nevedeli. Tento rok to bolo inak.
Podvečer 28. októbra mierilo na Háj Nicovô množstvo ľudí, ktorí si prišli pozrieť vysvietený Háj Nicovô a obe parkoviská boli plné áut. Sviečkami osvetlený cintorín môžu ľudia vidieť iba jediný raz v roku. Horiace kahance zvýraznili pietne miesto a línie, v ktorých sú uložené ostatky vojakov a partizánov, ktorí zahynuli v druhej svetovej vojne.
Nákup 9-hodinových kahancov a venčekov zabezpečili aj tento rok Verejnoprospešné služby mesta Liptovský Mikuláš. Zamestnanci a dobrovoľníci ich zapaľovali hodinu. Na cintorín chodí už len zlomok pozostalých padlých vojakov. Z preddušičkového hromadného zapaľovania vojenského cintorína by mesto chcelo urobiť tradíciu.