LIPTOV. V dvoch liptovských nemocniciach, v Ústrednej vojenskej nemocnici Ružomberok a Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši, pracuje viac ako 400 lekárov.
Viac ako 150 z nich sa zapojilo do štrajku Lekárskeho odborového združenia a podali hromadné výpovede. V Ružomberku ich chcelo odísť vyše 100, teda tretina. V Liptovskom Mikuláši podalo výpovede viac ako 50 lekárov, teda polovica všetkých lekárov.
Koordináciu poskytovania zdravotnej starostlivosti zabezpečuje Žilinský samosprávny kraj. V súvislosti s výpoveďami lekárov v utorok zasadal na Úrade Žilinského samosprávneho kraja krízový štáb. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia všetkých nemocníc v kraji.
Výpovede podali aj lekári v dolnokubínskej nemocnici. Naopak, lekári z Trstenej sa do protestnej akcie nezapojili, rovnako ani v Čadci. Kritický scenár hrozil najmä na Liptove. Na Slovensku sa do protestných hromadných výpovedí zapojilo 2100 lekárov, takmer osem percent tvorili tí z Liptova.
Nejde len o platy
Anna Šušolíková, predsedníčka Lekárskeho odborového združenia v ružomberskej nemocnici, povedala, že výpoveď podalo 107 lekárov. Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku sa stará nielen o pacientov z najbližšieho okolia, je špecializovanou nemocnicou pre ozbrojené sily a zároveň spádovou pre veľkú časť severného Slovenska.

V Ružomberku hrozilo, že od decembra padne niekoľko oddelení ako chirurgia, interné oddelenie, ARO, detské oddelenie, psychiatria, krčné.