LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Vzhľadom na infláciu, rastúce ceny potravín, drahšie energie a teplo, musia viaceré mestá a obce pristúpiť k zvyšovaniu miestnych daní a poplatkov.
Výnimkou nie je ani Liptovský Mikuláš, poslanci schválili zvýšenie niektorých poplatkov. Obyvatelia najväčšieho liptovského mesta tak od budúceho roka zaplatia viac za komunálny odpad, školné či krúžky v Centre voľného času.

Dane zvyšovať nebudú, znamená to, že dane za nehnuteľnosti zostanú na rovnakej úrovni, ako dosiaľ.
Okrem inflácie je dôvodom, pre ktorý musia samosprávy zvyšovať poplatky vyberané od svojich obyvateľov, je daňový bonus na dieťa. Ten schválila vláda na návrh ministra financií. Od nového roka si budú môcť rodičia na svoje deti uplatniť výrazne vyššiu daňovú úľavu, ako dosiaľ.
Štát samosprávam zoberie peniaze
„Daňový bonus bude mať dopad aj na našu mestskú kasu. Jeho prijatím prídu samosprávy na budúci rok o takmer 800 miliónov eur na dani z príjmov, z toho Liptovský Mikuláš príde približne o dva milióny eur, s ktorými mesto počítalo,“ vysvetlil Ján Blcháč, liptovskomikulášsky primátor.
Od nového roka musí mesto zaplatiť zamestnancom mzdy navýšené o 1,1 milióna eur.
„Za energie odhadujeme uhradiť navyše 900-tisíc eur, neštátnym poskytovateľom sociálnych služieb budeme platiť o 300-tisíc eur viac a neštátnym školám máme povinnosť platiť sto percent normatívu, to činí 300-tisíc eur ročne,“ spresnil primátor.
V článku sa dočítate:
- daňový bonus dvesto eur na dieťa nie je pre každého,
- prečo rodičia za stravu detí od nového roka zaplatia viac,
- ktoré ďalšie poplatky budú od nového roka vyššie,
- veľké porovnanie zvyšovania poplatkov pre rodičov školákov v mestách.
Pre schválený daňový bonus prídu samosprávy ročne o 65 eur na jedného obyvateľa. Dostanú síce kompenzáciu, tá vychádza v prepočte na jedného obyvateľa 20 eur. „To znamená, že dve tretiny výdavkov nebudeme mať pokrytých,“ povedal primátor Ján Blcháč.