LIPTOV. „Vtáky sú veľmi zaujímavé živočíchy. Vďaka schopnosti lietať majú množstvo unikátnych znakov a vlastností,“ hovorí Michal Baláž, predseda Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
Pracuje na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje zoológiu budúcich učiteľov biológie. Venuje sa výskumu vtáčích spoločenstiev lesných prostredí a biológii hniezdenia niektorých druhov vtákov.
Fascinujúce podľa jeho slov je, že napriek storočiam vedeckého bádania a desaťročiam využívania moderných metód a technológií vo výskume, stále je množstvo vecí, ktoré o živote vtákov nevieme. „Týka sa to aj na prvý pohľad banálnych a zjavných vecí, napríklad rozšírenia jednotlivých druhov, či spôsobov hniezdenia.“
Sever Slovenska v ostatných dňoch prikryla veľká vrstva snehu a ľudia, v dobrej vôli pomôcť, sypú do kŕmidiel semená, mrvia staré pečivo alebo dokonca vešajú na stromy slaninu.
Ornitológ Michal Baláž hovorí, že dobrý úmysel môže vtákom naopak uškodiť. Nie je jedno, čím ľudia vtáky prikrmujú, ani kedy a kam sypú potravu.

Ľudia majú často dobrý úmysel pomôcť zimujúcim vtákom ich prikrmovaním. Je to dobrý nápad, skutočne im to pomôže?
Prikrmovaním môžeme pomôcť najmä malým druhom spevavcov, pre ktoré je mrazivé zimné obdobie kritickou časťou roka.
Je ale veľmi dôležité, aby sme prikrmovali správne a vyhli sa niektorým chybám, ktoré by náš dobrý úmysel mohli premeniť na pascu ohrozujúcu zdravie a život prikrmovaných vtákov.