LIPTOV. Stacionáre sú zariadenia, kde sa v priateľskej atmosfére stretávajú seniori, alebo ľudia s hendikepom.
Okrem bežnej starostlivosti je ich prednosťou najmä socializácia, pretože ľudia v dôchodkovom veku či hendikepovaní nemusia tráviť dni v samote. Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické a osamelosť neprospieva ani jednému.
Stacionár chystajú v Ľubochni
Spišská katolícka charita prevádzkuje na Liptove tri denné stacionáre. Navštevujú ich ľudia s mentálnym alebo zdravotným hendikepom.
V ružomberskom okrese je jeden stacionár v Liskovej, ďalší otvoria od marca v Ľubochni. V Liptovskom Mikuláši pôsobí zariadenie na Borbisovej ulici.
„Denné stacionáre fungujú ako ambulantná sociálna služba v rámci zákona o sociálnych službách. Využívajú ich klienti od siedmej do pätnástej hodiny, no závisí od viacerých faktov, aký dlhý čas v ňom počas dňa strávia,“ povedala Monika Turácová, poverená riadením denného stacionára Sv. Marty v Liskovej.
Doplnila, že zariadenia vytvárajú pre seniorov a zdravotne znevýhodnené osoby priestor na plnohodnotný rozvoj osobnosti a zmysluplné trávenie času.

„Medzi našimi klientmi v Ružomberku sú aj vdovy a vdovci. Vďaka komunite sa necítia osamelí a prostredníctvom aktivít udržujú svoju myseľ v kondícii,“ vysvetlila Turácová.
Popoludní sa vrátia do domáceho prostredia.
Voči zariadeniam netreba mať predsudky. Niektoré rodiny to vnímajú ako zlyhanie, že sa o svojho člena nedokážu postarať a neuvedomujú si, že práve spoločnosť je pre nich dôležitá.