LIPTOV. Slováci čoraz viac vyhľadávajú domáce výrobky od rôznych amatérskych cukrárok, ktoré ich vyrábajú v neregistrovaných potravinárskych prevádzkach.
V súvislosti s tým sa aj na Liptove čoraz viac rozmáha čierny predaj zákuskov, koláčov a tort.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov počas veľkonočných sviatkov upozornil na nelegálny spôsob predaja zákuskov.
Podľa Milan Lapšského, predsedu predstavenstva zväzu, nelegálne prevádzky nikto nekontroluje a suroviny, ktoré predajcovia pri pečení používajú, často nespĺňajú ani minimálne štandardy či zdravotné kritériá.

Čierny predaj koláčov prekvitá hlavne na sociálnych sieťach. Prostredníctovm vytvorených skupín a bazárov tam ženy ponúkajú možnosť kúpy krabíc s rôznymi koláčmi a tortami.
Okrem nich je v ponuke často aj slané kysnuté pečivo. Častokrát v popise neuvádzajú sumu za predávajúci tovar. Na ňom sa zväčša dohadujú cez súkromnú správu.
S pečením začínali aj profesionálky doma
Pred časom ponúkala koláče cez sociálne siete žena z Ružomberka. Zákazníci zostali sklamaní, keď im priniesla škatuľu s koláčmi, ktoré boli z bežného obchodu.
Vynaliezavá žena ich len rozkrájala a nešikovne ozdobila dekoračným sprejom. Oklamaní zákazníci sa potom ťažko dostávali späť k peniazom.
Predaj dobrôt formou čierneho predaja zaznamenávajú cukrárky z Ružomberka nielen počas sviatkov, ale celoročne. Nelegálne pečenie a predaj koláčov je podľa nich morálnou záležitosťou predávajúcej.
Podľa Andrey Kubasovej, ružomberskej cukrárky a podnikateľky, každá z nich niekde začínala. Miestom pečenia bola kuchyňa v domácom prostredí.
Podstatné je mať cieľ a postupne pracovať, aby sa záľuba pečenia zmenila na oficiálnu a na serióznu prácu.