RUŽOMBEROK. Gabriela Hrkľová je odbornou asistentkou na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde sa spolu s kolegami venujú monitorovaniu kliešťov na Liptove.
Pred tridsiatimi rokmi bol kliešť obyčajný rozšírený hlavne v južnej a juhovýchodnej časti Slovenska. Najmä otepľovaním a pre menšie množstvo zrážok sa kliešť obyčajný za posledné desaťročie vyskytuje aj v oblasti Liptova.
Možno ho nájsť a aj vo vyšších nadmorských výškach, ako je napríklad Malinné Brdo.

Dá sa konštatovať, že na Slovensku je viac kliešťov ako v minulosti?
V rámci Slovenska dochádza ku klimatickým zmenám, čiže k zvyšovaniu priemernej ročnej teploty, ubúdaniu zrážok a vysušovaniu južných oblastí. Aj na severe sa zvyšuje teplota a to aj vo vyšších nadmorských výškach.
Zrážok je tu stále viac v porovnaní s juhom, čím sa vytvárajú optimálne podmienky pre životný cyklus kliešťa.
Máte prehľad o tom, koľko kliešťov je na Liptove?
Naša katedra biológie a ekológie nadviazala na prácu doc. Řeháčka z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) spred niekoľkých rokov. V spolupráci s Parazitologickým ústavom SAV v Košiciach monitorujeme horské a podhorské oblasti Liptova. Práci sa intenzívne venujeme od roku 2003. V 80. rokoch sa kliešť obyčajný, ako jediný druh, vyskytoval sporadicky na území Liptova. Jeho hojnejší výskyt bol zaznamenaný v oblastiach južného a východného Slovenska, kde boli zachytené aj iné druhy kliešťov.
To znamená, že kliešte sa presunuli aj do iných nadmorských výšok?
Počas monitorovania sme zamerali rôzne biotopy s rozdielnymi nadmorskými výškami od najnižšie položeného Ivachnovského luhu pri Váhu, cez Mních nad Likavkou, lúky nad sídliskom Klačno až po turistické oblasti Vlkolínca, Malinného Brda a Smrekovice vo Veľkej Fatre.