LIPTOV. Zhruba pred mesiacom prileteli na Liptov prvé bociany. So stúpajúcou teplotou sa k nim onedlho pridajú aj iné druhy vtákov. K najočakávanejším patria lastovičky a belorítky. Zo zimovísk priletia na Liptov každú chvíľu.
V kampani Vták roka sa odborníci venujú vtáčím druhom, ktorých ochrana a prežitie závisí v značnej miere od prístupu ľudí. Pred niekoľkými rokmi tento titul ornitológovia udelili lastovičke obyčajnej.
Ochranári zaznamenali úbytok
Na Slovensku za posledné roky došlo k ich úbytku. Zo štatistík Štátnej ochrany prírody spred niekoľkých rokov vyplýva, že ich stavy poklesli o 25-tisíc párov lastovičiek a 100-tisíc párov belorítok.
Podľa zákona je belorítka domová chráneným druhom živočícha národného významu a spoločenská hodnota jedinca je stanovená na päťsto eur.
„Hodnota chránených živočíchov sa zvýši až trojnásobne, ak ide o živočíchy, ktoré sa vyskytujú v chránenom území,“ povedal Mikuláš Hančin z Národného parku Nízke Tatry a doplnil, že zhadzovanie hniezd sa väčšinou týka belorítok domových. Nejde o lastovičky, ktoré sú pre laika veľmi podobné a preto ich nerozlišuje.
Vidiek sa vyľudňuje a počet lastovičiek klesá
Podľa ornitológa Miroslava Sanigu počty lastovičiek z minulosti, keď doslova každý dvor gazdu obývala ich rodinka, ostávajú výlučne už len v spomienkach starších ľudí.

Operencom sa v minulosti vodilo lepšie ako v súčasnosti. Lastovičku a belorítku obyčajnú postihol podobný osud ako vrabca domového.
„Obzvlášť lastovičky vyhľadávajú prítomnosť hospodárskych zvierat v maštali. Prítomnosť inej živej bytosti ako krava, kôň, koza, ovca, v hospodárskej budove je doslova základnou podmienkou pre lastovičí pár, aby sa stal jej podnájomníkom,“ povedal Saniga.
Doplnil, že vidiek sa vyľudňuje, zároveň je jeho súčasťou menej zvierat. Z početnosti ustupujú aj lastovičky. Ich počty z roka na rok klesajú.
„Belorítkam obyčajným sa pominuli časy hojnosti potravy, keď na každom dvore bolo hnojisko, ktoré produkovalo potravinovú bázu aj pre operence. Na lúkach, kde sa popásal dobytok, tiež nachádzali hojne potravy,“ spomenul Saniga.
V septembri sa s nimi lúčila celá dedina
Zážitky starších ľudí, keď sa v dedine na jeseň lastovičky a belorítky odoberali v početných kŕdľoch, sú podľa ornitológa dnes už nepredstaviteľné. Elektrické drôty sa ohýbali pod váhou družných vtáčat v prvej polovici septembra.