RUŽOMBEROK. Jana Ondroušková pôsobí ako lekárka rádiologička v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku na akreditovanom skríningovom pracovisku pod vedením doktorky Jany Jurášovej. Hovorí, že celoplošný organizovaný skríningový program karcinómu prsníka sa začal pred piatimi rokmi a povedomie žien rastie, účasť stále nie je optimálna.
Nárok na sonografické vyšetrenie na Slovensku vzniká od osemnásteho roku života ako súčasť gynekologickej preventívnej prehliadky. Po mamografii je samovyšetrovanie najdôležitejším bodom v prevencii rakoviny prsníka.
Skríning rakoviny prsníka funguje na Slovensku niekoľko rokov, ako ho ženy využívajú?
Celoplošný organizovaný skríningový program karcinómu prsníka, takzvaný mamografický skríning, sa začal v septembri 2019 s aktívnym pozývaním žien vo veku od 50 do 69 rokov. Na Slovensku sa to týka približne 730-tisíc žien, približne iba 30 percent chodí na pravidelné mamografické vyšetrenie prsníkov.
Povedomie žien pomaly rastie, žiaľ, účasť stále nie je optimálna.

Realizuje sa skríning na všetkých pracoviskách?
Nie je to tak. Skríning sa vykonáva len na akreditovaných pracoviskách, ktoré sú preverené štátnou komisiou a spĺňajú personálne a materiálne vybavenie. Naše pracovisko ružomberskej nemocnice ich spĺňa.
Kedy je vhodné prvé sono vyšetrenie prsníkov a následne mamografia?
Do štyridsiateho roku je metódou voľby vyšetrenia prsníkov sonografické vyšetrenie, následne je presnejším vyšetrením mamografia, závisí však tiež od individuálnych faktorov, ako napríklad typ štruktúry žľazy. Preto u niektorých pacientok po mamografii dopĺňame ešte sonografické vyšetrenie.
Nárok na sonografické vyšetrenie na Slovensku vzniká od osemnásteho roku života ako súčasť gynekologickej preventívnej prehliadky. Netreba opomenúť ale dôležitý detail, že ide o preventívne vyšetrenie. Uskutočňuje sa každé dva roky a je plnohodnotné len s pravidelným samovyšetrovaním prsníkov a gynekologickou prehliadkou. Pri akomkoľvek podozrení z ochorenia prsnej žľazy gynekológ zváži prípadne skoršie vyšetrenie.