KVAČANY. Prívalová voda Kvačianky zničila v nedeľu 6. augusta okolie vodných mlynov na Oblazoch v Kvačianskej doline. Mlyny sú jednou z najviac zachovaných priemyselných pamiatok v regióne a technickou perlou Liptova najmä vďaka desaťročia trvajúcej dobrovoľníckej práci zanietených ľudí.
Po prírodnej katastrofe sa Oblazy zmenili. Tam, kde ľudia bežne oddychovali pri vode, sú takmer dva metre hlboké zrázy, rozmetané kubíky zeminy a skál. V mlyne je ticho. Kolesá nemá čo roztáčať.
Stratili vodu
Veľká voda zničila dôležitú časť areálu. Strhla novopostavený mostík k mlynom, odhryzla z brehov, vyhĺbila dno a najmä úplne odplavila 38-ročnú drevenú hať, správne pomenovanie je vodný stupeň.
Ten je pre fungovanie mlynov kľúčový. Vďaka nemu dokážu odraziť vodu na mlynské koleso.
Ide o absolútne najpodstatnejšiu súčasť komplexu mlynov, pretože zachytávala vodu, ktorú si mylnári potom vedeli vodu náhonom dopraviť do samotnej stavby mlyna a rozkrútiť koleso.
To sa dalo silou vody do pohybu a vyrábalo pre mlyn elektrinu, starý gáter na pílenie dreva, mlynári dokázali namlieť múku.
Povodeň ale výrazne prehĺbila dno.
„Zakleslo dno, obávame sa straty vody, už teraz vidíme, ako nám výrazne zoslabol aj prameň pitnej vody. Voda po povodni zmizla do hĺbky,“ vysvetlil Martin Petráš, riaditeľ neziskovej organizácie Vodné mlyny Oblazy. Mlyny bez vody fungovať nemôžu.

Dobrovoľníci urobili provizórny mostík, ktorým sa dostanú cez Kvačianku k mlynom. Mlyny sú po katastrofe prístupné.
„Nový mostík sme mali iba mesiac. Voda bola tak ničivá, že neodniesla most ako taký, ale celé dno potoka, v ktorom boli ukotvené podpery,“ opísal Petráš.
Sú v najprísnejšom stupni ochrany
Mlyny v Kvačianskej doline sú jedinečnou technickou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať a sfunkčniť na svojom pôvodnom mieste. V letnej sezóne si príde vodné mlyny na Oblazoch pozrieť denne aj tisíc ľudí.