LIPTOV. Počet bábätiek, ktoré v nemocnici dostali umelé mlieko, sa podľa výsledkov prieskumu Občianskeho združenia Mamila, ktoré vyplnilo 14-tisíc žien, v posledných rokoch neustále zvyšuje.

Podľa ružomberskej laktačnej poradkyne Silvie Jamrichovej takmer každá matka túži dojčiť, súčasne mnohé ženy vnímajú dojčenie ako frustrujúce, pretože nedostávajú reálnu pomoc. Ľudia majú skúsenosti so starostlivosťou o deti kŕmené umelým mliekom z fľaše. Dojčenie je pritom omnoho viac než pitie materského mlieka.
Ako by mal vyzerať správny prístup zdravotníkov, respektíve laktačných poradcov bezprostredne po pôrode v nemocnici?
Existujú kroky, ktoré pomáhajú ženám, aby začali dojčiť jednoducho a s ľahkosťou. Ženy sa o nich môžu dočítať v prehľadnej publikácii Praktický návod na dojčenie, ktorý medicínsky tím MAMILY pripravil.
Bábätko by sa hneď po narodení malo položiť matke na hrudník v kontakte koža na kožu a tam by malo byť počas celého pobytu v pôrodnej sále. Personál pôrodnice by následne mal podporiť matku v tom, aby v kontakte s bábätkom pokračovala aj na oddelení šestonedelia a mali ich podporiť v dojčení podľa potrieb bábätka a naučiť ich rozlíšiť znaky pripravenosti na dojčenie. Taktiež by mali matke ukázať znaky správneho prisatia bábätka k prsníku a to, ako rozlíšiť, kedy bábätko pije a kedy saje bez pitia.
Kedy je ideálne začať s dojčením po spontánnom a kedy po cisárskom pôrode?
Bábätká po cisárskom reze môžu matky dojčiť už v pôrodnej sále, hneď ako sa narodia. Je možné ich položiť na hrudník matky a v kontakte koža na kožu priložiť prsník. S pôrodom cisárskym rezom sa spája v našej spoločnosti mnoho mýtov.
Medzi takéto nesprávne informácie patrí aj to, že ženám po cisárskom reze sa tvorí mlieko neskôr. Lenže ženám sa tvorí materské mlieko už počas tehotenstva. Z hľadiska tvorby mlieka ľudia pozorujú rozdiel medzi cisárskym rezom a vaginálnym pôrodom preto, že po cisárskom reze matka typicky bábätko vidí až po pár hodinách, či dokonca po pár dňoch po pôrode.
A kým začne dojčiť, jej bábätko personál nemocnice kŕmi z fľaše a dáva mu cumlík. Toto je dôvod, pre ktorý mávajú ženy po cisárskom reze častejšie problémy s prisatím bábätka či s dojčením celkovo.

Po pôrode sa začnú prsníky plniť materským mliekom a ideálne je ich uvoľniť. Čo odporúčate ako prevenciu pred zápalom prsníka?
Existujú kroky, ktorými sa dá pomôcť vyhnúť sa častým problémom s dojčením. Jedným z takýchto problémov je prílišné naliatie prsníkov, ktoré mnohé ženy zbytočne potrápi na tretí alebo štvrtý deň po pôrode.
Prílišnému naliatiu prsníkov sa dá predísť, ak sa od samého začiatku pomáha bábätku čo najlepšie prisávať, aby tak získavalo aj najviac mlieka z prsníka. Prevenciou teda je správny začiatok dojčenia, to znamená kontakt koža na kožu po pôrode a potom aj v ďalších dňoch na oddelení šestonedelia, dojčenie podľa potrieb bábätka a tiež správne prisatie a stláčanie prsníka pri dojčení.
V rozhovore s profesionálnou laktačnou poradkyňou sa dočítate:
- Kedy najskôr po pôrode má žena začať s dojčením,
- ako má vyzerať správny prístup zdravotníkov po pôrode,
- prečo ženy kupujú po prepustení z nemocnice umelé mlieko,
- či sú ideálnymi pomôckami pri dojčení odsávačky, klobúčiky
- aj o tom, či laktácia môže spôsobiť depresiu.
Mnoho žien častý plač dieťaťa odradí dojčiť. Domnievajú sa, že ich bábätko je hladné, poprípade majú v prsníku málo mlieka. Čo by ste im poradili?
Presne preto je kľúčové, aby žena dokázala rozlíšiť, kedy jej bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia. Niekedy totiž naozaj bábätká plačú preto, že sú hladné.
Žena, ktorá dokáže rozlíšiť pitie bábätka a vyhodnotiť, či bábätko získava dostatok mlieka, prakticky vidí, či je potrebné urobiť kroky pre to, aby bábätko získavalo viac mlieka pri dojčení, alebo bábätko neplače preto, že je hladné.