RUŽOMBEROK. Najúspešnejší futbalový klub na Liptove sa momentálne nepýši najlepšími výsledkami. V súčasnosti mu patrí ôsma priečka v ligovej tabuľke. Skalní si však pamätajú na legendárnu sezónu 2005/2006.
Na sté výročie založenia organizovaného futbalu v meste získali po jedenástkovej dráme Slovenský pohár, keď porazili na bratislavských Pasienkoch Trnavu. Už o tri týždne na to, po hladkom víťazstve 5:0 nad Banskou Bystricou, si zabezpečili majstrovský titul vtedy ešte v Corgoň lige. Futbalom žil vtedy celý Liptov.
Pozreli sme sa, ako sa darí legendám ružomberského futbalu a čo dnes robia.
Brankár
Ľuboš Hajdúch (43)

Medzi tromi žrďami vtedy stál Ľuboš Hajdúch. Prvé dva zápasy ani neodchytal. No v treťom nastúpil a odvtedy sa stal oporou. Narodil sa v Leviciach, do Ružomberka prišiel v roku 2002, keď odchytal prípravný zápas práve proti Ružomberku za Levice a všimol si ho tréner brankárov.
Ako treťoligista zvíťazili Levice nad Ružomberkom 3:0 a o pol roka dostal Hajdúch ponuku z Liptova. Zo začiatku v A-mužstve veľmi nechytával, len občas striedal. V majstrovskej sezóne nastúpil až do tretieho zápasu a odvtedy to išlo.
„Sezónu sme nezačali najlepšie. Prehrali sme prvé dve kolá. Potom sa to zlomilo. Začali sme vyhrávať a kvalitnými výkonmi sa pomaly začal plniť štadión. Vtedy bola postavená len jedna tribúna a druhá sa stavala. Na zápase s Petržalkou sme mali divácku kulisu okolo 7000 ľudí, ale kapacita bola len 5000. Fanúšikovia, ktorí sa nezmestili na starú tribúnu stáli na nedostavanej. Bola to neskutočná atmosféra. Vtedy sa Petržalka vrátila z Porta, kde vyhrala, a my sme ju doma porazili. Sezóna 2005/06 bola moja prvá sezóna, kde som začal častejšie chytať. Bol som ešte mladý,“ povedal Ľuboš Hajdúch, tréner brankárov A-mužstva MFK Ružomberok.
Po angažmáne v Ružomberku prestúpil v roku 2010 do gréckeho klubu Levadiakos. Po krátkej spolupráci s týmto klubom viedli jeho kroky do poľského Bruk-Bet Termalica Nieciecza. V ňom strávil dve sezóny. Vtedy prišla ponuka z Maďarska, najprv z klubu Kaposvári a neskôr z Puskásovej akadémie.
Na Slovensko sa vrátil v roku 2015. Jednu sezónu odchytal za Skalicu. Do Ružomberka prišiel o rok neskôr. Stal sa trénerom brankárov, ale o post jednotky v bráne sa chcel pobiť tiež. Vyskúšal si aj slovenskú reprezentáciu.
Jeho najpamätnejší zápas za Slovensko bol proti Francúzsku ešte v roku 2006.
V súčasnosti pracuje v MFK Ružomberok ako tréner brankárov A - tímu.
Obrana
Josef Dvornik (45)

Český obranca začínal svoju kariéru v Zlíne. Odtiaľ putoval do Baníka Ostrava, kde si pripísal 101 štartov. Po deviatich sezónach sa nepohodol s trénerom a musel si hľadať nové pôsobisko.
Najviac ho zaujala ponuka z Ružomberka. V Ružomberku strávil rok. Potom prišiel ďalší prestup, po ktorom skončil v tureckom Manisaspore. V roku 2008 sa definitívne vracia do rodnej krajiny, kde podpisuje zmluvu s Brnom. Josef Dvornik podpísal v lete tohto roku zmluvu s B - tímom Baníku Ostrava, kde sa stal trénerom. Béčko Ostravy momentálne pôsobí v tretej lige.
Jakub Furman (35)

V tom čase ešte len mladučký Jakub Furman, ktorý bol odchovancom spišskonovoveského futbalu, začínal v ružomberskom staršom doraste. Do neho ho preradil Viliam Hýravý. Ružomberské áčko hájil od roku 2005 do roku 2008.
Z neho prestúpil do Podbrezovej. Po ročnom angažmáne sa opäť vrátil do Ružomberka.
David Kotrys (46)

Ďalší český zástupca, ktorý hájil farby Ružomberka. S futbalom začínal v Havířove. Jeho profesionálna kariéra odštartovala v Karvinej. Neskôr sa opäť vrátil do Ha-vířova. Potom sa začala šnúra prestupov. Postupne vystriedal Havířov, Karvinú, Vítkovice, Olomouc, Prostějov, Bohemians Praha, Jihlavu, Ostravu, Ružomberok, Banskú Bystricu a zakotvil v poľskom Bytome, kde ukončil hráčsku kariéru.
V Ružomberku odohral 45 zápasov a strelil jeden gól.
Martin Laurinc (45)

Obranca Martin Laurinc začal svoju futbalovú púť v Banskej Bystrici ešte v roku 1997. Jeho prvý angažmán v Ružomberku sa začal písať v roku 1998. Ako dvadsaťročný prestúpil do Žiliny, kde získal majstrovský titul. Od sezóny 2002/2003 pôsobil v Ružomberku. S ním získal ďalší titul. Počas svojej kariéry stihol odohrať dva zápasy za slovenskú reprezentáciu.
Na svojom konte má odohraných aj desať európskych zápasov. Na konci sezóny 2007/08 mu v Ružomberku vypršala zmluva a mohol nastupovať len v béčku. Nový tréner Michal Bílek mu šancu v A- mužstve nedal, a tak sa rozhodol prestúpiť do Českých Budějovíc.
Jeho posledné profesionálne angažmán bolo v Senici. Zahral si aj dedinský futbal v Tvrdošíne.
Marek Paluba (39)

Marek Paluba začal ligovú púť vo Vranove nad Topľou. Odtiaľ viedli jeho kroky to Košíc. Prvý vážnejší angažmán prišiel až po prestupe do Ružomberka, kde strávil 5 rokov.
Jíři Pospíšil (51)

V českej lige hral za Drnovice a České Budějovice. V 90 ligových zápasoch, na ktoré nastúpil, dal tri góly. Titul získal s Ružomberkom. Zahral si aj kvalifikáciu Ligy majstrov.
Matej Siva (38)

Odchovanec martinského futbalu Matej Siva podpísal s Ružomberkom zmluvu v roku 2005. Za ružomberský klub nastúpil v 111 zápasoch a strelil 6 gólov. V zimnom prestupovom období 2009/10 prestúpil do Teplíc. Po dvoch rokoch sa vrátil na Slovensko a hral za Myjavu, Trnavu a Borčice. Ani on neodolal dedinskému futbalu. Hrával za Sučany a Tvrdošín.
Záložníci
Miroslav Božok (38)

Miroslav Božok sa narodil v Michalovciach, kde začal svoju profesionálnu kariéru. Odtiaľ jeho kroky viedli do Senca. Tam sa dlho neohrial a už po polroku prestúpil do Ružomberka. Za Ružu odohral 175 zápasov. Sieť brankára napol až osemkrát. Po ružomberskom angažmáne išiel skúsiť zahraničie a hral za kluby Gdynia a Belchatów. Po ťažení v Poľsku sa vrátil do rodných Michaloviec. V roku 2015 sa vrátil do Gdynie, kde vyhral poľský futbalový pohár. Fortuna ligu si zahral ešte raz – a to opäť za Michalovce v sezóne 2017/2018. Hral aj za Liptovskú Štiavnicu.
Juraj Dovičovič (43)
Odchovanec nitrianskeho futbalu si skúsil aj ruskú ligu. V roku 2000 prestúpil do Lokomotiv Moskva. Tu sa však pre zranenia nedokázal presadiť a nasledoval návrat na Slovensko, keď sa upísal Dubnici. V roku 2004 odišiel hosťovať do švédskeho Djurgårdens IF.
Po návrate do Dubnice o neho prejavil záujem Ružomberok, v ktorom pôsobil dve sezóny. V roku 2007 dostal ponuku od maďarského klubu Zalaegerszegi TE. Tu odohral len päť zápasov a vrátil sa do Ružomberka.
V sezóne 2008/09 sa rozhodol ukončiť svoje pôsobenie v Ružomberku.
Tomáš Ďubek (36)

Tomáš Ďubek začínal vo Zvolene. V roku 2002 prestúpil do ružomberského dorastu. Odtiaľ sa prepracoval až do prvého mužstva a neskôr prevzal aj kapitánsku pásku. V Ružomberku pôsobil dvoch obdobiach. V prvom najdlhšom nastúpil v 233 zápasoch a dal 37 gólov. Druhé obdobie bolo v rokoch 2015 až 2017. Zahral si aj za Slovenskú reprezentáciu, keď nastúpil proti Lichtenštajnsku v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2014.
Ďalej sa dočítate:
- Ako si na majstrovskú sezónu spomína Marek Sapara,
- kariéry Sedláka, Urbana či Žofčáka,
- zaspomínal si aj Štefan Zoššák,
- čo v súčasnosti robí bývalý najlepší strelec ligy Erik Jendrišek,
- čo robia bývalí tréneri,
- fanúšikovia na zlaté momenty nezabudnú, hovorí Matej Mundička.
„Vyhrať double bolo niečo fantastické. Ja som bol vtedy ešte mladý chalan. Dostal som hneď veľkú školu na úvod mojej profesionálnej kariéry. Dnes dostávajú mladí chlapci omnoho viac príležitostí ako predtým. Keď si pozriete mužstvá, akých mali hráčov vtedy, bolo to niečo úplne iné. Každý sa chcel presadiť. Všetko ide dopredu. Myslím si, že vtedy bola dorastenecká, ale aj prvá liga kvalitnejšie,“ povedal Tomáš Ďubek.
Ďubek hrá momentálne za Zlaté Moravce – Vráble, kde prestúpil ešte v roku 2018.
Marek Sapara (41)
Marek Sapara prišiel do Ružomberka z Košíc. Pri jeho štvorročnej púti za Ružomberok odohral Sapara 34 zápasov. Zahral si aj v Nórsku či Turecku. Do Ružomberka sa vrátil v roku 2015. Neskôr sa stal aj asistentom trénera Jána Haspru v Ružomberskom B tíme. Odtiaľ sa spolu presunuli na lavičku A mužstva.