SVÄTÝ KRÍŽ. Tomáš Chmúra sa prednedávnom vrátil z majstrovstiev Európy v dynamickej streľbe, ktoré boli v Grécku. Tie vyhral. Rodák zo Svätého Kríža je stále len študentom hotelovej akadémie. Popri úspechoch v športe a v škole stíhal brigádovať aj v jednom zo supermarketov. Tam skončil, pretože sa chcel naplno venovať príprave na majstrovstvá Európy.
Dynamická streľba je drahý šport, čo všetko k nej potrebujete?
Dôležité je mať chuť do športu. Čo sa týka materiálnej výbavy, tam to už je náročnejšie aj z hľadiska financií. Zbraň je najdrahšia položka, ktorú potrebujem. Ceny zbraní sa pohybujú od 700 eur a vyššie. Záleží, kto má aké možnosti. Nasleduje strelecký opasok, ten stojí sto eur. Ďalej puzdra na zásobníky a na zbraň, slúchadlá, okuliare, ktoré sú v porovnaní s ostatnými vecami lacné, ale potrebné. Posledné sú náboje. Tie vyjdú okolo 30 centov za kus. Každý ich používa rôzne, niekto ich na tréningu použije 100 iný zas 500.

Platí, že čím drahšia zbraň, tým lepšie výsledky?
Nie. Na súťažiach som veľakrát videl, že súťažiaci mali síce drahú zbraň, ale nešlo im to tak, ako si asi mysleli. Víťazstvo si nedokázali kúpiť.
Na Slovensku nie je dynamická streľba až tak populárna. Ako sa dostala k vám?
Zbrane ma fascinovali od malička. Rodičom som pílil uši, aby ma zobrali na strelnicu. V Liptovskom Mikuláši som našiel krytú strelnicu Liptov. Odtiaľ mám aj trénera Mariána Vyšného. Išiel som si to vyskúšať a povedal mi, že mám celkom talent a že majú klub. Spýtal sa ma, či by som to nechcel vyskúšať. Slovo dalo slovo a som v klube. Mal som 14 rokov. Kúsok od nás bola súťaž. Pozvali nás na ňu a tým sa začala začala moja súťažná dráha.
Pamätáte si, ako sa vám na prvej súťaži darilo?
Skončil som pätnásty, no bral som to ako úspech. My s trénerom berieme ako úspech už len to, že podujatie dokončím, pretože dynamická streľba má prísne pravidlá. Keď porušíte uhol alebo nedajbože na niekoho namierite, ste diskvalifikovaný.
Niekto sa venuje športu, pretože to robí aj jeho kamarát či známy. Aj vy máte kamarátov, ktorí robia rovnaký šport?
Priznám sa, že na Liptove nepoznám žiadneho rovesníka, , ktorý sa streľbe venuje. Ľudia, ktorých poznám, majú 40 a viac rokov. Neviem, či je presné nazvať ich kamarátmi. Na Slovensku nás ale zopár je.
Čo hovoria rodičia na vaše úspechy v netradičnom športe ?
Rodina je spokojná a podporuje ma v tom už od malička. Najprv sa báli, že budem v kontakte so zbraňami a niečo sa mi stane. Keď som im vysvetlil, ako sa dbá na bezpečnosť, potom pochopili, že je to v poriadku.
Ako vyzerajú vaše tréningy?
Podobajú sa súťažiam. Snažíme sa vytvoriť podobné situácie, ako sú na súťažiach. Veľa ľudí si myslí, že sú potrebné fyzické tréningy. Ja si to osobne nemyslím. Poznám veľa strelcov, ktorí necvičia a dosahujú vynikajúce výsledky. Skôr je tu dôležitá manévrovateľnosť a dynamika. Veľké svaly vám nepomôžu.
Rodí sa úspech v hlave?
Áno. Treba mať hlavu v poriadku, tam sa všetko vyhráva a prehráva.
Ďalej sa dočítate:
- Či je možné živiť sa dynamickou streľbou na Slovensku,
- ako ho vnímajú v škole spolužiaci,
- aký je jeho vzor,
- akú mútu chce v dynamickej strelbe pokoriť,
- ako zvláda platiť finančne náročný šport,
- aká komplikácia nastala na majstrovstvách Európy.
Chceli by ste sa dynamickou streľbou živiť? Je to na Slovensku vôbec možné?
Chcel by som, ale zatiaľ to na Slovensku nie je možné. Je to veľmi málo podporované. Bohužiaľ.