LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ironman triathlon sú preteky organizované svetovou triatlonovou organizáciou. Pozostávajú z plávania (3,9 kilometrov), jazdy na bicykli (180,2 kilometrov) a maratónu (42,2 kilometrov). Ironman triatlon je považovaný za jednu z najťažších jednodňových športových udalostí na svete.
Väčšina Ironman podujatí má na dokončenie pretekov časový limit, ktorí musia bežci stihnúť.
Šimon Klimčík z Liptovského Mikuláša si v nedeľu 1. októbra odkrútil svoj debut na Ironmanovi v Barcelone.
Pripravoval sa päť rokov
Myšlienka prihlásiť sa na Ironmana vznikla pred piatimi rokmi, keď začal Šimon Klimčík s triatlonovým tréningom. „Vedel som, že Ironman je špička triatlonového ľadovca. Je to sen každého triatlonistu. Niektorí ľudia sa na to prihlásia aj len s polročným tréningom. Ja som touto cestou nechcel ísť,“ povedal o začiatkoch svojej prípravy Šimon Klimčík.
Klimčík začínal svoju púť na kratších triatlonoch a polovičných Ironmanoch. „Vrchol mojej päťročnej prípravy bol práve v Barcelone na Ironmanovi,“ povedal. Na samotné preteky sa nemusí pretekár kvalifikovať. Stačí si vybrať miesto a prihlásiť sa. „Tých klasických Ironmanov je oveľa menej ako polovičných. Ani ľudí nie je až toľko, pretože to vzbudzuje rešpekt,“ uviedol Klimčík.

Na preteky sa tešil
Vedel, že má výkonnosť na to, aby preteky úspešne zvládol. Jeho cieľom bolo dobehnúť pod desať hodín. Povedal, že človek musí byť pripravený na to, že ide trpieť.
„Tešil som sa. Vedel som, do čoho idem. Mal som natrénované takže som sa nebál. Jediná vec, z ktorej som mal stres, boli veľké vlny v mori, pretože nie som dobrý plavec a pred vodou mám rešpekt.“ Na druhý deň sa voda upokojila.
Chcel plávať v neopréne
Jedno z pravidiel na Ironmanovi je, že ak je teplota vody nižšia ako 24,5 stupňov celzia, majú pretekári povolené neoprény. Ak je vyššia, sú neoprény zakázané. „Modlil som sa za to, aby teplota bola pod dovolenou hranicou, pretože sa v neopréne pláva lepšie. Pred štartom sme pozerali teplotu vody na internete, avšak grafik sa na sociálnej sieti pomýlil a uviedol, že teplota vedy je 27,5 stupňa celzia. Až o nejakých desať minút to zmenil, odľahlo mi,“ poznamenal Klimčík.
Šimon Klimčík si pred pretekmi stanovil cieľ. Dobehnúť pod desať hodín. Všetko išlo hladko, až dokým neprišiel maratón. Na pätnástom bežeckom kilometri dostal kŕče a to ho spomalilo. „Neviem, čo sa stalo. Počas triatlonu som jedol a pil veľa. Aj dni predtým som robil všetko, aby sa to podarilo. Veľa som solil jedlo práve kvôli kŕčom. Aj tak som ich dostal. Taký je Ironman. Keď som bežal maratón nastavil som si úsporný režim pre moje telo, že sa mi zdalo, akoby som ani nežmurkal. Človek počas niečoho takéhoto má neskutočné konverzácie so samým sebou,“ úsmevne povedal a dodal, že ani na moment mu nenapadlo, že by preteky nedokončil.
Do Barcelony nešiel sám
V Barcelone mu asistoval kamarát Richard Chrapa, ktorý už má za sebou Ironmana. Z letiska mu pomohol odniesť bicykel či kufre. „Možno sa to zdá ako maličkosť, ale práve tým ma dostal do komfortnej zóny,“ povedal Klimčík. Na samotných pretekoch dohliadajú na to, aby pretekárom nik nepomáhal.
Okrem Klimčíkovej podpory si bol na vlastnej koži vyskúšať Ironmana aj televízna hviezda a fitnes tréner Maroš Molnár. Pred Ironmanom sa nepoznali.
„Kontaktovali sme sa neskôr a stretli sme sa pred pretekmi. On dostal Ironmana ako darček k 50 narodeninám. Klobúk dole pred ním, že to zvládol,“ chválil Šimon Klimčík svojho kolegu z brandže.