RUŽOMBEROK. V Ružomberku v ostatných týždňoch rezonuje téma zámeru ružomberských papierní, ktoré chcú stavať nový kotol. V ňom spaľujú nielen odpad z výroby papiera, končia tam aj kaly z hrboltovskej čistiarne odpadových vôd.
Nový kotol má byť výkonnejší, no ako tvrdia papierne, vďaka moderným technológiam tým nedôjde k nárastu znečistenia ovzdušia.
Ružomberčania sa nového kotla obávajú, spisujú petíciu. Prinášame desať najčastejších otázok a odpovedí o novom kotle.
V článku odpovedáme na otázky
- Aký majú ružomberské papierne zámer?
- Na čo slúži papierenský kotol?
- Bude nový kotol výkonnejší?
- Ako sa to odrazí na doprave?
- Ako je to s výstavbou nového komína?
- Ako dlho má trvať výstavba a koľko bude stáť?
- Akú úlohu má v projekte mesto?
- Má mesto inú alternatívu ako vykurovať?
- Sú papierne najväčším znečisťovateľom ovzdušia v Ružomberku?
- Je pravda, že obyvatelia Ružomberka zomierajú výrazne viac na choroby dýchacej sústavy ako obyvatelia susedného Liptovského Mikuláša?
Aký majú ružomberské papierne zámer?
Účelom investičného zámeru ružomberských papierní je výmena súčasného kotla na biomasu nové moderné zariadenie. Kotol spustili ešte v roku 1981, prešiel viacerými modernizáciami, no sprísňujúcim sa normám už nestačí. Nový kotol, ako tvrdia papierne, bude schopný v plnom rozsahu plniť nároky a požiadavky smerníc Európskej únie.
Súčasný kotol nespĺňa limity a momentálne funguje vďaka výnimke. Preto do roku 2027 musia papierne niečo urobiť. Možnosti sú dve, rekonštrukcia súčasného kotla, alebo vybudovanie úplne nového zariadenia.
Predpokladaná životnosť inštalovanej technológie je približne 40 rokov. Po tom si technologické vybavenie pravdepodobne vyžiada rozsiahlejšiu obnovu.
Mesto Ružomberok zorganizovalo pracovné stretnutie so zástupcami papierní, poslancami a verejnosťou. Na ňom povedala Ivana Keyzlarová, riaditeľka ľudských zdrojov ružomberského Mondi SCP: „Na Mondi nie je vôbec rozhodnuté, či budeme mať nový kotol, alebo ho iba opravíme.“

Tomu, že papierne kotol stavať chcú, nasvedčuje aj fakt, že úradom predložili rozsiahly projekt na posúdenie vplyvov na životné prostredie a požiadali mesto Ružomberok o úpravu územného plánu tak, aby bolo nespochybniteľné, že na území závodu je možné kotol postaviť.
Na čo slúži papierenský kotol?
Slúži sa spaľovanie biomasy biomasy z prevádzky výroby sulfátovej buničiny, teda odpadu zo spracovania dreva v závode. Slúži aj ako záskokové zariadenie pre likvidáciu neskondenzovateľných plynov z výroby buničiny. Spaľuje aj kaly vznikajúce pri primárnom predčisťovaní odpadových vôd z výroby buničiny a papiera.
Ďalej sa v kotle už v súčasnosti spaľujú biokaly zo spoločnej čistiarne odpadových vôd v Hrboltovej.