LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Hľadajte na svadbe červený klobúk. Hoci je Dušan Plaček z Liptovského Mikuláša často jediným nerómskym hosťom na veľkolepej oslave, je to jeho nezameniteľné poznávacie znamenie. Vďaka tomu sa nestratí v dave zabávajúcich sa hostí.
„Tým, že máme naozaj vrúcne vzťahy, na oslavách, a svadby nevynímajúc, mi nedá byť len pasívnym hosťom. Nedokumentujem ich na zištnom princípe. Vďaka tomu, že sa poznáme, si ich môžem dovoliť zachytiť inak. Veľmi si vážim, že ma medzi seba pozývajú,“ hovorí.
Dušan Plaček fotografuje rómske svadby, krsty, oslavy životných výročí. Cesta do intímneho sveta Rómov pod Tatrami bola pre neho prirodzeným vyústením dlhoročnej práce a priateľstiev. Jeho fotografie pútajú pozornosť najmä vďaka tomu, že poodhaľuje život majetnejších Rómov, i keď, ako hovorí, fotografovať bol aj v skromných chyžiach.
Ich vzťah je natoľko dôverný, že ho zavolali aj na málo známu udalosť. Úcta k zosnulým v rómskej komunite je známa a silná. Rok po úmrtí člena rodiny pripravia rodinnú oslavu na počesť zosnulého. Je to takzvané zloženie smútku a vzdanie úcty zosnulému. Pripomienka prebieha aj pri hrobe zosnulého predka, kde hrá aj rómska kapela. Aj to mohol Dušan zaznamenať fotoaparátom. No svadby sú aj pre Rómov najväčšou životnou oslavou.

Nevesta vyzerá ako kráľovná po korunovácii, hostia sú upravení ako aristokracia, stoly sa prehýbajú pod množstvom jedla. Predpokladáme, že takto nevyzerá každá rómska svadba.
Či sa nám to páči, alebo nie, každá spoločnosť sa delí na nejakom ekonomickom princípe. Rozdiel je vždy vidieť. Mrzí ma, s akými predsudkami na Rómov hľadíme. Do veľkej miery tomu napomáhajú aj médiá, keď ukazujú iba Rómov v osadách, vylúčených komunitách ako zaostalých, špinavých a odkázaných na dávky. Potom si myslíme, že sú takí všetci.
Z vlastnej skúsenosti pritom viem, že Rómovia, keď dosiahnu určitú vyššiu životnú úroveň, nemajú záujem o publicitu. Poznám mnoho takýchto rodín, poznám ich domácnosti. Nemajú absolútne nič spoločné s tým životom Rómov, aký poznáme z televízie. Azda len rómsku hudbu majú spoločnú. Inak je ich život absolútne majoritný. V žiadnom prípade to nie je vrstva Rómov z osád.
Áno, ich oslavy sú veľké, no ani len náhodou ich neplatia z dávok, hoci práve vďaka predsudkom si to ľudia môžu myslieť.
Hlavy rodín začali podnikať už po revolúcii. Sú majetní, ale vďaka práci. Podnikajú dlhé roky v stavebníctve, hotelierstve, mnohí sú talentovanými hudobníkmi alebo pracujú v zahraničí a naozaj sa vypracovali.
Zväčša sa za majetných považujú olašskí Rómovia.
Toto nie sú olašskí Rómovia. Nemajú s nimi nič spoločné, ani len jazyk nie. Ich život je plne integrovaný medzi majoritu.
Čo majú rómske svadby spoločné bez ohľadu na spoločenský status?
Hudbu. Okrem nej ešte aj skutočnosť, že Rómovia si potrpia na úctu a je to naozaj cítiť. Vychádza to ešte zo starého hodnotového systému. Dáš úctu, dostaneš úctu. Myslím, že by bolo pekné, keby to fungovalo aj u majority.
Preto majú veľké oslavy, samozrejme, aj svadby. Rodina je pre nich dôležitá a prejavujú jej úctu. Napríklad aj tým, že na oslavy sa navzájom pozývajú a dôležité životné míľniky trávia spoločne.
V článku sa ďalej dočítate:
- Prečo sú svadobné šaty také pompézne,
- koľko stojí nevestino oblečenie,
- kto platí svadbu,
- prečo na svadobnom stole niet kam položiť tanier,
- ako hľadia Rómovia na nerómske svadby.
Koľko ľudí sa štandardne zabáva na rómskej svadbe?
Na svadbách, na ktorých som bol, bolo najmenej 150 ľudí. V živej pamäti mám svadbu s 240 hosťami. Je to veľká udalosť, príde celá rodina, pricestujú aj zo zahraničia, najmä z Česka a Anglicka.
Svadobné šaty rómskych neviest sú neprehliadnuteľné a absolútne kraľujú celej svadbe.
Na svadobných šatách si dávajú záležať. Šijú im ich v salónoch v zahraničí, napríklad Budapešti, Viedni či na Ukrajine. Nevesty striedajú biele svadobné šaty počas večera za rovnako luxusné. Zovňajšok majú zladený dokonale, výrazný diadém musí ladiť so šperkami, šaty s topánkami.
Po šatách je dominantný na neveste práve diadém alebo korunka. Aj to je súčasť toho, ako má nevesta vyzerať. Možno sa čudujeme, ale veď aj naše nevesty nosili v minulosti na hlavách veľmi výrazné party.