Obyvatelia Maše na miesta, kde nájdu čierne skládky, volajú aj mestských policajtov. „Privolaní mestskí policajti nemôžu záležitosť s vyhodenými zvyškami dobytka vyriešiť na mieste, pretože najskôr musia informovať veterinárov. Tí by mali zistiť, odkiaľ zvyšky pochádzajú a rozhodnúť, kam ich treba odviezť. V takýchto prípadoch je ťažko odhaliť vinníka, pretože zvyšky mäsa vyhadzujú ľudia najmä z domácich zabíjačiek a tých je veľa. Situácia by sa dala vyriešiť, keby sa zriadilo záchytné parkovisko pre turistov a návštevníkov Liptovskej Maše a na cestu dal zátaras. Problémy s odpadom sú aj v iných lokalitách, lebo ľudia sú nedisciplinovaní a keď sa chcú niečoho zbaviť, jednoducho to vyhodia hocikde. Napriek tomu, že mestská polícia sa snaží situáciu riešiť, výsledky nie sú uspokojivé. Aj preto, lebo oznámenie o neporiadku dostane zvyčajne neskôr a vinníkov sa jej nepodarí prichytiť pri čine,“ informoval redakciu Ján Maršálek, náčelník Mestskej polície v Liptovskom Hrádku. |
Liptovský Hrádok – Kapitoly z dejín kultúrneho a technického dedičstva Liptovskej Maše o vysokej peci na tavbu železnej rudy sa začali písať v 18. a 19. storočí. V súčasnosti je však okolie kultúrnej pamiatky smutne preslávené odpadmi znečisteným životným prostredím. „V tesnej blízkosti kultúrnej pamiatky vedie účelová komunikácia, ktorá patrí mestu Liptovský Hrádok. Využívajú ju turisti, cyklisti, rybári, vodáci, návštevníci múzea, ale aj takí, ktorým je životné prostredie „ukradnuté“. Okolie cesty je už roky doslova miestom vyhodených pneumatík, akumulátorov a iných odpadkov. A nielen to, ale minulú stredu tam deti našli zostatky hovädzieho dobytka,“ vyjadruje rozhorčenie nad ľuďmi, ktorí znečisťujú životné prostredie Peter Flodr a dodáva: „V novembri minulého roku tam zasa ležalo bezmála päťdesiat zadných bravčových kolien, o vyvezenom stavebnom materiáli a domovom odpade ani nehovoriac.”
Pritom na Maši je tisícstolitrový a v lokalite Červený kút veľkokapacitný kontajner. Peter Flodr si myslí, že pre tých, ktorí robia okolo cesty neporiadok, je zrejme pohodlnejšie odpad vyhodiť priamo z kufra auta rovno na krajnicu. „Zarážajúce je, že denne počúvame, čítame, ako treba chrániť životné prostredie, medvede, vlky, smreky či vodu. Ale kto bude chrániť obyvateľov Maše, keď sa nejaký „maco“ z Hrádockej hory vyberie za ponúkanou maškrtou? Alebo pre bezpečnosť občanov im kompetentní úradníci zakážu od večera do rána vychádzať z domu, či prechádzať úsekom Liptovský Hrádok – Červený kút?“ pýta sa Peter Flodr a dúfa, že sa dočká odpovede a riešenia situácie zo strany mesta a ochranárov. A zamyslieť nad sebou by sa mali najmä tí, ktorí majú čierne skládky na svedomí. „Návrhy na aspoň čiastočné riešenie problému občania podali na Mestský úrad v Liptovskom Hrádku v novembri minulý rok. Doteraz sa nič nezmenilo,“ konštatuje Peter Flodr.
Autor: -evp-