RUŽOMBEROK. Ukázať, ako vyzeral Vlkolínec kedysi, keď ho ešte nepoznali turisti, filmári a fotografi, chce umelecký Rezbár Rastislav Sabucha, ktorý má sám korene vysoko v horách.
Pred piatimi rokmi otvoril v humne, oproti bývalej škole, pre verejnosť drevený vyrezávaný betlehem. Je unikátny tým, že v ňom dominujú tváre starých Vlkolínčanov, dovedna ich do dreva vyrezal až šestnásť.
Dosku z lipového dreva dlhú tri metre zmenil na precízne a detailné umelecké dielo. Vo svojej finálnej podobe by malo pozostávať z ôsmich drevených vyrezaných dosiek, ktoré autor umiestni za sebou a vytvoria tak trojrozmerný obraz.
Vlkolínec priťahuje malebnosťou horskej osady a pôvodnou drevenou architektúrou. V minulosti bol ale Vlkolínec úplne iný ako ho vnímajú a poznajú ľudia dnes. Bol živou osadou, ktorej obyvatelia ťažkou robotou formovali aj samotné okolie. A ono zas formovalo ich.
Vo Vlkolínci žije už len hŕstka starousadlíkov, spomienky na starý život sa s nimi strácajú.

Terasovité polia nie sú iba v exotických krajinách
Prvú dosku s Vlkolínčanmi vyrezával Rastislav štrnásť mesiacov, denne držal v ruke rezbárske náradie päť až šesť hodín. K tváram starousadlíkov, ktorých podobizeň preniesol do dreva z čiernobielych fotografií, neskôr pribudla aj svätá rodina. Ako inak, umiestnená do priestoru tradičného vlkolínskeho humna.