Počas tohto obdobia si zbor vybudoval nielen materiálne vybavenie, ale členov DPO obohacujú najmä skúsenosti, ktoré nadobúdajú pri svojej dobrovoľníckej činnosti.
Z ústneho podania sa zachovalo, že v druhej polovici 19. storočia bola v obci hasičská šopa. Tak ako v iných obciach Liptova, aj v Kvačanoch a Dlhej Lúke boli uplatňované protipožiarne opatrenia a existovali potrebné hasiace zariadenia. Písomné doklady o existencii hasičského zboru v Kvačanoch a na Dlhej Lúke pred rokom 1924 sa nezachovali, prvá písomná zmienka sa eviduje v zápisnici z mimoriadneho zasadnutia obecného zastupiteľstva zo 6. júla 1924. V roku 1930 mal hasičský zbor Kvačany 25 riadnych členov, v Dlhej Lúke v tomto období hasičský zbor registroval 15 členov.
Medzi činnosť miestnych hasičov patril aj divadelný súbor, ktorý s nacvičenými hrami navštívil susedné obce, ale aj okres Dolný Kubín. Okrem toho organizovali tanečné zábavy a zúčastňovali sa na významných udalostiach obce a farnosti. Miestna časť Dlhá Lúka, aj keď sa v roku 1960 stala súčasťou obce Kvačany, mala svoju samostatnú jednotku DPO až do roku 1971, keď došlo k ich zlúčeniu. V roku 1972 sa členovia aktívne podieľali na výstavbe požiarnej zbrojnice na Dlhej Lúke a začiatkom 70. rokov získali do svojej výbavy motorové vozidlo AVIA. Počas celého obdobia sa hasiči zúčastňovali na brigádnickej pomoci v poľnohospodárstve, pri skrášľovaní obce, úprave vodných zdrojov, ošetrovaní zásahovej techniky a výzbroje. Vysoká úroveň pripravenosti plniť úlohy v protipožiarnej ochrane sa prejavila i v tom, že funkciu obvodného dozorcu Okresnej hasičskej jednoty v Lipt. Sv. Mikuláši vykonával Štefan Šuba a okrskového veliteľa ČSPO, ZPO Matej Hajurka a Alojz Kurajda. Po spoločenských zmenách získala ZŠ Kvačany v roku 1990 čestný odznak „Za príkladnú prácu v ZPO“ ako ocenenie aktívneho podielu na výchove mladej generácie.
Systematická práca s mládežou sa začala už v roku 1950 pod vedením Mateja Hajurku a neskôr aj Jarmily Kojšovej. Roky 1955 a 1956 sa stali rokmi prvých získaných trofejí. Od roku 1970 začali organizovane v krúžkoch predvádzať svoju prácu družstvá mladých požiarnikov pod vedením vedúcich p. u. Vyparinu a M. Hajurku. Na obetavú a úspešnú prácu s mládežou, dievčatami a chlapcami po zomrelom Vladimírovi Vyparinovi úspešne nadviazal Jaroslav Turza, za prispenia Slavomíra Kojša, Milana Šablatúru a Milana Kojša. Od roku 2013 pod vedením Andreja Slotku žiaci opäť ožili, v okresnom kole hry „Plameň 2013“ obsadili chlapci 3. miesto a dievčatá 1. miesto. V roku 2014 dievčatá opäť získali prvé miesto a postúpili na krajské kolo, kde obsadili veľmi pekné 3. miesto.