HYBE. Počiatky modernej organizovanej protipožiarnej činnosti v obci za však začali písať podstatne skôr. V roku 1812 zakúpil magistrát vtedajšieho mestečka Hybe od lesného úradu v Banskej Bystrici dve ručné striekačky v celkovej hodnote 5264 zlatých, ktoré boli určené „...proti osudovému ohňu“, ktorý rok predtým postihol mestečko.
Dobrovoľný hasičský zbor na spolkovom základe vznikol na ustanovujúcom valnom zhromaždení 20. februára 1927. Pri jeho vzniku stál výbor v zložení: Jozef Chrobák, Ján Titus Pavella, Bedrich Fišera, Ondrej Mihálik, Albert Kunda a Albert Erhardt.
V roku 1928 bola zakúpená pre potreby zboru dvojkolesová motorová striekačka firmy Ing. Bohuslav Ebert z Prahy („stará dáma“ existuje dodnes a je funkčná). Ešte v tom istom roku, po veľkom požiari, vzniklo ženské družstvo – jedno z prvých v Liptove. O päť rokov neskôr bola zakúpená druhá dvojkolesová striekačka. Zároveň si zbor zadovážil reprezentatívnu hasičskú zástavu, ktorá bola slávnostne posvätená 5. júna 1933.
Hybskí dobrovoľní hasiči sa stali pevnou súčasťou života obce. Hybskí hasiči obetavo zasahovali a zasahujú pri mnohých požiaroch a živelných pohromách nielen vo svojej obci, ale aj v najbližšom okolí.
Starý hasičský sklad bol v 60. rokoch nahradený novou zbrojnicou. V roku 2018 bola slávnostne otvorená a posvätená rekonštruovaná požiarna zbrojnica, ktorá v súčasnosti poskytuje nielen „prístrešok“ pre tu uskladnenú techniku, ale poskytuje priestor pre schôdzovanie či spoločenské stretávanie.
Postupne sa modernizovala zásahová technika. K staršej Škode 706 CAS 25 pribudla v roku 2015 Tatra 148 CAS 32, neskôr protipovodňový vozík a vozidlo Daily Iveco CAS 15.
V súčasnosti vedie DHZ predseda Ľubomír Duda. Funkciu veliteľa vykonáva už niekoľko rokov Miroslav Melich.
DHZ Hybe je v rámci celoplošného rozmiestnenia síl a prostriedkov hasičských jednotiek zaradený do skupiny „B“, čo znamená, že pri výskyte požiaru je zásahová jednotka, v stanovenom časovom termíne, k dispozícii Hasičskému a záchrannému zboru Liptovský Mikuláš. Hybskí hasiči sú schopní diaľkovo dopravovať vodu, tvoriť hadicové vedenie, tylovo zabezpečiť hasičské jednotky, samostatne zasiahnuť pri menších požiaroch v interiéri aj exteriéri, zasahovať pri živelných pohromách. Toto všetko si vyžaduje absolvovanie základného i špecializovaného výcviku.
Inú oblasť hasičského života predstavuje hasičský šport. Hybské hasičské športové družstvo – mužské, ženské či zmiešané, každoročne štartuje v okresnej hasičskej lige, príp. v mimo- okresných súťažiach. Niektorí členovia sa zúčastňujú bojov o titul Železný hasič. Množstvo získaných víťazných pohárov a diplomov svedčí o úspechoch v športovej oblasti.
Za takmer sto rokov sa v radoch členov vystriedalo niekoľko generácií Hybenov. Veľmi často sa dedil a dedí humánny odkaz zakladateľov dobrovoľného hasičstva v obci a v mnohých rodinách sa odovzdáva symbolická hasičská štafeta z otca na syna, či vnuka. Najviditeľnejšie je to v súťažnom družstve, kde popri súťažiacich otcoch sa motajú naj-mladšie ratolesti, budúci nádejní hasiči.
Hybskí hasiči sa už od svojho vzniku plne zapojili do práce v spoločenskej a kultúrno-osvetovej oblasti. Pokračujú v tradíciách hasičských plesov, zúčastňujú sa súťaží, kultúrnospoločenských podujatí, spomienkových osláv. Uniformovaní členovia tvoria tradičný kolorit hybských spoločenských akcií.
Na záver sa patrí vysloviť za doteraz odvedenú prácu úprimné poďakovanie všetkým našim členom, ktorí sú ochotní na úkor svojho voľného času pomáhať tam, kde je to potrebné.
Autor: Stanislav Žiška