Iniciátormi vzniku boli miestni členovia Adolf Okályi, miestny notár Július Sokol a najmä riaditeľ školy Ondrej Augustíny, ktorý ho viedol aj po vzniku Československej republiky.
V roku 1919 bol založený Zväz československého hasičstva a vzápätí nato bol aj v obci založený a obnovený dobrovoľný hasičský zbor. Hasičská zbrojnica bola umiestnená v strede obce na brehu Váhu. Prvým veliteľom bol Ján Bláha. Na začiatku mal zbor viac ako 50 členov. Je potrebné spomenúť najsmutnejší deň v obci – 17. júl 1931, kedy vypukol obrovský požiar. Tento požiar zdolali naši hasiči za pol hodiny. Nestihli sa ani vrátiť na lúky ku kose, keď znovu predpoludním vzbĺkol ďalší požiar. Požiar sa šíril obrovskou rýchlosťou. Hasičom nestačila voda z Váhu, zhorelo všetko a dedina „ľahla popolom“. Od roku 1932 sa stal veliteľom Július Lukáč. Hasiči každú nedeľu poctivo cvičili pred zrakmi občanov. V roku 1935 si hasiči založili dychovú hudbu. Hudobné nástroje zakúpila obec. Nacvičovali požiarne signály a hudobné skladby na počúvanie i do tanca.
Významnou osobnosťou bol Ondrej Pafko, ktorý viedol DHZ od roku 1953. Bol aktívny, venoval sa mladým hasičom a zariadil motorovú striekačku p16 z Brna. Od roku 1978 sa stal predsedom DHZ Vladimír Halko. V roku 2002 požiarny zbor obnovil po 11 rokoch svoju činnosť pod názvom Obecný hasičský zbor na čele s predsedom Vladimírom Halkom a veliteľom Branislavom Čipkom. Pokračujúcim veliteľom sa stal Ľubomír Rysula. Posledným veliteľom sa stal Rastislav Šeďo, ktorý túto funkciu v 2019 odovzdal prvej žene v histórii DHZ Važec Janke Michalkovej.
Rok 2007 sa stal jedným z nezabudnuteľných. Hlavne preto, že hasiči boli privolaní k veľkému požiaru v Liptovskom Hrádku v objekte Tatra Timber, kde sa aktívne podieľali na likvidácii požiaru. Účinne spolupracovali s profesionálnymi hasičmi z Liptovského Hrádku a Liptovského Mikuláša. Onedlho sa členovia DHZ zúčastnili na likvidácii požiaru v TANAP-e. Za tento zásah bola DHZ Važec udelená pochvala od profesionálnych hasičov z Popradu. Tento rok bol ďalej výnimočný aj tým, že DHZ Važec získal titul celkového víťaza okresnej hasičskej ligy. V roku 2008 sa muži druhý rok tešili z triumfu v okresnej hasičskej lige.
Rok 2010 sa zapísal do hasičskej histórie. Do obce sa presunuli stavebné stroje, čo znamenalo začiatok výstavby novej hasičskej zbrojnice. V tomto roku sa rozhodli reprezentovať obec aj ženy, ktorým sa v lige veľmi darilo. Popri športovej činnosti sa dobrovoľní hasiči aktívne zapájajú aj do života v obci. Rôzne ukážky, exkurzie pre deti, deň otvorených dverí a hlavne nespočetné množstvo výjazdov či už k požiarom, alebo iným mimoriadnym udalostiam. Miestni obyvatelia si zvykli aj na hasičské plesy a rôzne podujatia.
V súčasnosti disponujeme nasledovnou technikou: CAS 32 T-148, CAS 32 T-815, CAS 12 Iveco Daily, Avia A31.
DHZ Važec má v tomto roku 33 aktívnych členov, v zásahovej činnosti (DHZo) je 22 členov, z toho 7 žien.
„To, čo my nazývame hrdinstvo, hasiči nazývajú každodenná práca.“
Autor: DHZ Važec