V tom čase 23-členný zbor vlastnil tri ručné striekačky. K technike pribudla motorová striekačka a neskôr aj agregát PPS 8. Rok 1972 začal úspešne a po viacročnom poprednom umiestňovaní v rámci okresu, bol Požiarny zbor Liptovská Lúžna vyhodnotený ako najlepší v rámci Slovenska. V roku 1977 pribudla hasičom nová zbrojnica, ako aj ďalšia technika: Avia s PPS 12 a kompletným vybavením a CAS 16.
V 80. rokoch sa zbor viac zameriaval na prípravu súťažných družstiev, osobitne detí a mládeže v hre Plameň. Hasiči si odnášali z pohárových, krajských i celoštátnych súťaži trofeje a popredné umiestnenia. Družstvo mužov v roku 1966 získalo na celoštátnom kole v Košiciach 3. miesto. Doteraz sa za najlepší výsledok zboru považuje 2. miesto, ktoré v roku 1999 vybojovalo družstvo mužov na celoštátnej previerke pripravenosti požiarnych družstiev v Piešťanoch.
V roku 2002 v súlade s novou koncepciou verejnej správy zanikol názov dobrovoľný požiarny zbor a začalo sa používať označenie dobrovoľný hasičský zbor. Aj v tomto období boli členovia zboru aktívni a okrem likvidovania požiarov a rôznych nežiaducich udalostí sa stále viac a viac zameriavali na prípravu súťažných družstiev mužov a žien, ako aj detí i mládeže, ktoré sa zúčastňovali súťaží v rámci celého Slovenska.
Medzníkom v živote DHZ bol rok 2010, keď zbor oslávil 80. výročie svojho založenia. Ďalším významným krokom bola realizácia prestavby hasičskej zbrojnice, financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. V tom istom roku prebehla aj obnova technického vybavenia, čím sa zaistila akcieschopnosť hasičskej jednotky a pribudla tak repasovaná cisternová automobilová striekačka CAS 32 na podvozku Tatra 148.
Rok 2016 sa do našej kroniky zapísal veľkými písmenami, pretože sa opäť rozšíril náš vozový park o vozidlo CAS 15 Iveco Daily aj s protipovodňovým vozíkom.
V súčasnosti náš zbor popri činnostiach zameraných na udržiavanie akcieschopnosti hasičskej techniky a zabezpečovaní ochrany pred požiarmi v obci počas roka usporadúva aj niekoľko kultúrno-spoločen-ských podujatí, ako je hasičský ples, stavanie mája, hasičské odpoludnie, vianočné trhy a Štefanská tanečná zábava. Veľkonočné sviatky sú tiež úzko prepojené s naším zborom, už dlhé roky prispievame k dôstojnému priebehu slávenia tohto významného kresťanského sviatku. Pravidelnú pozornosť sa snažíme venovať aj zverenej technike.
Pripravenosť a akcieschopnosť našej hasičskej jednotky preverujeme na rôznych taktických cvičeniach, kde si v spolupráci s HaZZ, ako aj s inými DHZO precvičíme súčinnosť i komunikáciu pri rôznych simuláciách nežiaducich udalostí. V priebehu roka je hasičská jednotka DHZO preverovaná nežiaducimi udalosťami hneď niekoľkokrát.
Zväčša ide o rôzne požiare, ako napríklad požiar hospodárskej budovy či trávnatého a lesného porastu, no zasahujeme aj pri povodniach a iných živelných pohromách na území obce. Taktiež sme často požiadaní krajským operačným strediskom o súčinnosť pri nežiaducich udalostiach v susedných dedinách.
Aby mal náš zbor pokračovateľov, po dlhšej prestávke sme sa opäť vrátili k príprave detí a mládeže. V spolupráci so Základnou školou v Liptovskej Lúžnej vedieme hasičský krúžok, kde sa nielen trénuje na hasičské disciplíny v hre Plameň, ale sa aj hravou formou vzdelávame na rôzne témy o ochrane pred požiarmi. Športové družstvá mužov, žien a dorastu sa aj v súčasnej dobe pravidelne zúčastňujú pohárových, okresných a krajských súťaží, kde sa umiestňujú na popredných priečkach.
Okrem súťaží v hasičskom útoku sa v poslednej dobe dostáva do povedomia aj súťaž jednotlivcov tzv. Železný hasič. Tento druh súťaže je akási simulácia zásahovej činnosti hasiča a každá prekážka, ktorá sa na trati nachádza, preverí súťažiaceho nielen silovo, ale aj kondične. V tomto druhu hasičského športu nás tiež reprezentuje v ženskej kategórii „Záasah“ po celom Slovensku naša členka, kde sa umiestňuje taktiež na popredných priečkach.
V súčasnosti tvorí dobrovoľný hasičský zbor Liptovská Lúžna 76 členov, z toho 16 žien.
Autor: Ing. Natália Weissová, predseda DHZ