LIPTOV. Na Liptove sa nachádza deväť staníc záchrannej zdravotnej služby. Desiata je v Kraľovanoch a hoci je v dolnokubínskom okrese, posádka vyráža na pomoc aj pacientom z dolného Liptova.
Posádka záchrannej zdravotnej služby vyráža k pacientom, ktorí požiadajú o pomoc na tiesňových linkách 155 a 112 a dispečing vyhodnotí, že im vyšle záchranku.

Liptovské stanice sa nachádzajú v Ružomberku, ktorý ich má momentálne tri, ďalšie sú v Bešeňovej a Liptovskej Osade. V prípade Liptovskomikulášskeho okresu momentálne fungujú dve stanice v Liptovskom Mikuláši, ďalšie sú v Liptovskom Hrádku a vo Východnej.
Pôvodné sídla zachovali len v Liptovskom Mikuláši a Ružomberku
Z novoprijatého zoznamu siete staníc, ktorý by mal platiť od roku 2025, vyplýva, že na Liptove ostanú na pôvodnom mieste zachované len dve, ide o Liptovský Mikuláš a Ružomberok, ktorým ostane po jednej stanici. Ostatné stanice zmenia svoje sídla.
V Ružomberskom okrese má pribudnúť stanica v Liptovskom Michale, ktorá nahradí Bešeňovú a v Likavke, ktorá má byť zase náhradou za zrušenú ružomberskú. Nové sídlo má byť aj v Ľubochni, nahradí susedné Kraľovany.

V prípade Liptovského Mikuláša majú pribudnúť stanice v Demänovskej Doline, ktoré majú slúžiť najmä početným turistom v oblasti. Ďalšie stanice budú v Závažnej Porube a Uhorskej Vsi.

Znamená to, že zo súčasných desiatich staníc, ak počítame aj kraľoviansku, ostane Liptákom osem staníc.
Liptovská Osada a Východná sú bez náhrady
Problém ale nastáva v okrajových častiach regiónu.
Stanica v Liptovskej Osade slúži obyvateľom celej Revúckej doliny. V liptovskomikulášskom okrese má ministerstvo zrušiť stanice v Liptovskom Hrádku a Východnej. Z toho vyplýva, že celý horný Liptov ostane bez stanice záchrannej zdravotnej služby. V hornom Liptove sa nachádzajú najväčšie obce Liptovskomikulášskeho okresu Važec, Východná, Hybe. O záchranku príde aj mesto Liptovský Hrádok.
Starosta Východnej Pavel Krupa hovorí o veľmi zlom rozhodnutí. Obce sa nachádzajú v strede cesty medzi Liptovským Mikulášom a Popradom. Zrušením sídla rýchlej zdravotnej pomoci na Hornom Liptove výrazne obmedzí zdravotnú starostlivosť.
Župa je proti
Ministerstvo zdravotníctva vychádzalo pri prepracovaní siete z analýzy, ktorú vypracovala Žilinská univerzita v Žiline. Tá sa držala matematických modelov dojazdov.
Ministerstvo zadalo požiadavku, aby bola nová sieť záchranných staníc dostupná do 15 minút pre 90 percent obyvateľov Slovenska. Do úvahy sa brali nemocnice zohľadnení optimalizácie siete nemocníc. Liptovskomikulášska nemocnica má byť podľa zoptimalizovanej siete predbežne v najnižšej úrovni.

V celom Žilinskom kraji má dôjsť k zníženiu počtu staníc o jedenásť. Županka Erika Jurinová považuje opatrenie za unáhlené. „Domnievame sa, že vzniklo od stola, bez ohľadu na dôležité vstupné parametre,“ povedala županka.
Zmenami sa podľa jej slov dramaticky zhorší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby v niektorých oblastiach kraja. „Požiadam o opravu schváleného opatrenia.“
Mrzí nás, že pri príprave aktualizácie siete s nami ministerstvo nekomunikovalo, mohli sme sa vyvarovať týchto zbytočných nedorozumení,“ doplnila Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.
Dolinková pripustila zmeny
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po kritike, ktorá prišla z regiónov, povedala, že sieť záchraniek sa prinajmenšom do polovice roka 2025 meniť nebude. Zároveň pripustila, že ich zoznam bude ministerstvo ešte prehodnocovať tak, aby zohľadňoval potreby ľudí aj infraštruktúru regiónov.
„Opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť sídiel staníc. To znamená, že záchranky sa minimálne do polovice roka 2025 nebudú meniť a pre občanov sa nič nemení," povedala ministerka. Opatrenie sa podľa jej slov pripravovalo na základe analýz a obsahuje aj matematický model sídiel staníc, ktorý bol vypracovaný aj v súvislosti s plánom obnovy.
„Keďže ide o matematický model, ktorý je v súčasnosti naviazaný na aktuálnu sieť, je dôležité upozorniť na skutočnosť, že táto sieť s vysokou pravdepodobnosťou nebude konečnou sieťou na vyhlásenie výberových konaní v polovici roku 2025," povedala s tým, že optimalizácia siete nemocníc ešte môže zmeniť potrebu rozloženia sídel staníc a typov ambulancií.