
LIPTOVSKÉ SLIAČE. Na rok 2020 v Liptovských Sliačoch tak ľahko nezabudnú. Najväčšiu obec na Liptove zasiahla počas letných dní mimoriadne ničivá prívalová povodeň, trhala asfalt, odnášala autá, ničila drevené humná a vytopila rodinné domy.
V priebehu dvoch hodín, keď spadlo extrémne množstvo zrážok, sa časť obce pripomínala katastrofický film. Voda zasiahla takmer tri stovky domácností a napáchala škody za 1,4 milióna eur.
Pôvodné trasovanie zachovajú čo najviac
Problémom je najmä koryto potoka v Nižnom Sliači. Obec tu veľa nezmôže, správcom vodného toku je štátny Slovenský vodohospodársky podnik. Ten pripravuje veľkú investíciu, ktorej cieľom má byť ochrana obyvateľov pred opakovaním scenára z roku 2020. Vodohospodári chystajú spevnenie koryta miestneho potoka v Nižnom Sliači v celkovej dĺžke takmer jeden kilometer. Koryto by malo zniesť prietok rovnajúci sa päťdesiatročnej vode. Okrem protipovodňovej ochrany dosiahnu aj spevnenie brehov, aby sa nezosúvali.
Ich zámer aktuálne posudzujú úrady a hodnotia vplyv zámeru na životné prostredie. Do spevnenia brehov chcú vodohospodári investovať 2,5 milióna eur.
„Realizáciou preventívnych opatrení pred povodňami sa zlepšia sociálne a ekonomické podmienky i kvalita života v oblastiach často postihovaných povodňami, v ktorých doteraz nie sú vybudované, respektíve sú nedostatočne vybudované účinné preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami,“ informovali vodohospodári v zámere.
Doplnili, že realizácia navrhovanej činnosti sa bude vykonávať prevažne v koryte a na brehoch vodného toku Sliačanka, na zaústení prítokov Zubra a Nižný potok. „Trasovanie jestvujúceho koryta za zachová v najväčšej možnej miere.“
V zámere informujú vodohospodári aj o termínoch realizácie prác. Odhadujú ho na roky 2024 a 2025.
Obce potoky regulovať nesmú
Starosta najväčšej liptovskej obce Milan Frič hovorí, že obec sa dlhodobo usiluje o bezpečný vodný tok pretekajúci cez dedinu, najmä o jeho reguláciu. Za tým, že vodohospodári spúšťajú v Liptovskjých Sliačoch veľkú investíciu, je veľa úsilia a presviedčania.
„Žiadali sme niekoľkokrát, aby bol tok v majetku obce, my by sme si ho postupne upravili a našich obyvateľov by nevytápalo. Vždy sme dostali zamietavú odpoveď. Keď ale štát nechce previesť korytá na obce, tak by sa mal starať o to, aby boli bezpečné,“ povedal Frič.

Povodne sa opakujú
Vodohospodári zregulujú potok od časti, kde sa nachádza obecné zariadenie pre seniorov až po začiatok dediny. Potok sa nachádza v blízkosti rodinných domov a ľudia, aby sa dostali do dvorov, si urobili vlastné premostenia.
„Z takmer dvadsiatky mostov vyhovujú normám len dva. Dohodli sme sa, že vodohospodári pripravia pre mostíky mostovky a samotné platne si už zabezpečia majitelia nehnuteľností sami,“ opísal starosta.