
LIPTOV. Silvester 2023 je posledným dňom starého roka, v ktorom môžu ľudia odpaľovať ohňostroje. Na budúci rok bude ich používanie výrazne obmedzené. Nové nariadenie platí od 2. januára 2024.
Zábavnú pyrotechniku v kategóriách F2, F3 a F4 bude možné odpaľovať len so súhlasom obce. Ide o hlučné petardy, zábleskové petardy, ich batérie, ďalej sú to najmä výmetnice, míny alebo často používané rímske sviece. Zjednodušene povedané, ide o pyrotechniku, ktorá je hlučná.
Bez špeciálneho povolenia bude možné používať väčšinou len pyrotechniku, ktorá sa dá zapáliť v interiéroch, hovorí sa jej aj detská pyrotechnika. Ide o prskavky, detské fontánky či motýle.
V Ružomberku ohňostroje extrémne znečisťovali ovdzušie
Viaceré obce pristúpili k obmedzeniu používania zábavnej pyrotechniky aj samé. Napríklad v Ružomberku tak urobili už minulý rok. Za porušenie nariadenia hrozí pokuta 33 eur. V Ružomberku dochádzalo počas silvestrovskej noci a novoročného rána dlhodobo k veľkému nárastu znečistenia v ovzdušií.
V Liptovskom Mikuláši je dovolené odpaľovať zábavnú pyrotechniku už len od 31. decembra 16:00 hodiny do 1. januára 3. hodiny ráno.
Obce v chránených územiach vyzývajú na zdržanlivosť
Dediny v podhorskom a horskom prostredí na území národných parkov alebo v ich blízkosti vyzývajú ľudí, aby hlučnú pyrotechniku nepoužívali. Ide napríklad o obce Smrečany, Demänovská Dolina, Nižná Boca či Liptovské Revúce.
Na ohľaduplnosť počas vítania nového roku vyzývajú aj slovenské národné parky. Množstvo ľudí oslavuje na horských chatách a hoteloch v blízkosti chránených území. Hlučné ohňostroje škodia nielen ovzdušiu ale aj zvieratám, ktoré sú na hluk mimoriadne citlivé.
Správa Tatranského národného parku pripomenula prípad zo Žiarskej doliny, keď tam cez silvestrovskú noc 31. decembra 1971 zahynulo 14 kamzíkov. Turisti vystupujúci na Baranec vtedy vyrušili čriedu hlučnou pyrotechnikou a všetky kamzíky v snahe ujsť spadli do rokliny.
