LIPTOV. Okrem toho, že zábavná pyrotechnika je veľmi nebezpečná pre domáce aj voľne žijúce zvieratá, jej používanie výrazne zhoršuje kvalitu ovzdušia.
Ružomberok patril ostatné roky k mestám, ktoré mali počas silvestrovskej noci najviac znečistený vzduch. Bolo tomu tak aj vlani, hoci mesto zakázalo používanie pyrotechniky na celom svojom území.

Aj vítanie roka 2024 prinieslo pre ohňostroje výraznejšie znečistené ovzdušie na Liptove. Ružomberok sa už do rebríčka najviac znečistených miest nedostal. Kraľovali mu iné mestá, najviac znečistené boli Žilina a Brezno, kvalita ovzdušia vzhľadom na množstvo prachových častíc tam bola veľmi zlá, čo je najhoršie možné hodnotenie.
Mikuláš bol šiesty
V Ružomberku sa meteostanica nachádza na Ulici Riadok, v Liptovskom Mikuláši je na Školskej ulici.
Situácia v liptovských mestách, v Ružomberku a Liptovskom Mikuláši, sa hodinu až dve po odpálení silvestrovských ohňostrojov začala zhoršovať. V Liptovskom Mikuláši namerali šiestu najvyššiu hodnotu na Slovensku v množstve prachových častíc s priemerom 2,5 a 10 mikrometrov. Horšia situácia bola v Brezne, ktoré zaznamenalo úplne najhoršiu kvalitu ovzdušia, ďalej v Žiline, Púchove, Banskej Bystrici či v kysuckej Očšadnici.
S hlučnými petardami to bude výrazne zložitejšie
Od 2. januára vstúpil do platnosti zákon, ktorý výrazne obmedzuje používanie hlučnej zábavnej pyrotechniky. Po novom bude na odpaľovanie ohňostrojov potrebný súhlas obce. Bez neho hrozí človeku, ktorý bude ohňostroj odpaľovať, pokuta.
Poslednú možnosť na odpaľovanie rímskych sviec, petárd či raketometov, ľudia využili vo veľkom, už dve hodiny po polnoci hlásili meteostanice na Slovensku zhoršujúcu sa kvalitu ovzdušia.
Bez obmedzení bude pyrotechnika, ktorú je možné používať v interiéri, ide najmä o klasické prskavky alebo detské fontánky.
Jeden profesionálny ohňostroj toľko znečistenia nespôsobí
Okrem prachových častíc sa do ovzdušia odpálením pyrotechniky dostávajú aj ťažké kovy, tie môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, najmä pre citlivé skupiny obyvateľstva ako tehotné ženy, deti a ľudia s chronickými ochoreniami.
Ako upozorňuje ministerstvo životného prostredia, odpálenie pyrotechniky prispieva k znečisťovaniu ovzdušia ťažkými kovmi, akými sú olovo, arzén, kadmium a nikel, ktoré sú v pyrotechnike často používané.

K znečisťovaniu najviac prispievajú ohňostroje, ktoré odpaľujú jednotlivci. Veľký profesionálny ohňostroj má v porovnaní s individuálnou pyrotechnikou zanedbateľný vplyv.
Množstvo odpálenej pyrotechniky je menšie a tým je nižšie i znečistenie.
"Taktiež pomáha, že je odpaľovaný vo výške dvesto až tristo metrov a pred dopadom na zem sa stihne znečistenie viac rozptýliť. Naopak individuálna pyrotechnika sa často odpaľuje paralelne so zemou alebo len pár metrov nad zemou. Sídliská, či námestia sú extrémne uzavreté priestory, kde sa znečistenie drží a kumuluje a jeho vplyv je teda výrazne horší," vysvetlilo ministerstvo.