LIPTOV. V oboch liptovských okresných mestách žijú početné marginalizované rómske komunity so svojimi špecifickými potrebami a problémami. Na to, aby ich bolo čo najmenej, dohliadajú miestne občianske poriadkové služby. Ich členmi sú sami Rómovia, ktorí veľmi dobre poznajú komunitu a oproti bežným mestským policajtom majú preto veľkú výhodu.

Mestá financovali fungovanie hliadok z grantov, ktoré im na základe úspešnej žiadosti poskytuje štát v plnej výške. Hliadky sa v mestách výborne osvedčili, sú akousi spojnicou medzi Rómami a mestom, či mestskou políciou.

Pôsobiť budú v miestach, kde žijú Rómovia
Liptovský Mikuláš aj Ružomberok nedávno dostali z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity dobré správy, štát im poskytne peniaze na to, aby mohol projekt fungovať aj ďalej.
V Liptovskom Mikuláši žije oficiálne bezmála dvetisíc Rómov. Mesto má už z minulosti s fungovaním hliadok dobré skúsenosti.
„Prostredníctvom poskytovania služieb miestnej občianskej a preventívnej služby sa očakáva posilnenie miestneho aktivizmu, podpora komunitného rozvoja, eliminácia páchania protispoločenských konaní, udržiavanie verejného poriadku a štandardnej kvality životného prostredia v lokalitách s prítomnosťou marginalizovanej rómskej komunity,“ vyplýva z projektového zámeru mesta.

Hliadky budú mať osem členov, pracovať budú v dvoch zmenách až do večerných hodín a vďaka podpore štátu ich môže mesto financovať až do roku 2026. Mesto na fungovanie hliadok získalo 350-tisíc eur.
„Miestna občianska poriadková služba bude pôsobiť v tých častiach Liptovského Mikuláša, kde je zastúpená marginalizovaná rómska komunita, predovšetkým v Hlbokom, na Nábreží, na Priemyselnej, Sládkovičovej, Palúčanskej a Komenského ulici a tiež v Okoličnom,“ spresnila Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.

„Od pôsobenia príslušníkov z radov Rómov očakávame dobré spolunažívanie marginalizovanej komunity s väčšinovým obyvateľstvom. Z predošlých skúseností vieme, že sa zlepší dochádza detí do školy, eliminujú sa prípady podpaľačstva pneumatík a odpadov. Taktiež zabránia obťažovaniu a krádežiam v okolí obchodných centier,“ priblížila Marcela Pavkovčeková, koordinátorka projektu v Liptovskom Mikuláši.
Podľa primátora ide o efektívnu službu
Aj v Ružomberku budú hliadky pokračovať. Radnica získala 120-tisíc eur, ktoré pokryjú výdavky na najbližších 30 mesiacov, teda tiež do roku 2026.
„Miestnu občiansku a poriadkovú službu vnímam ako službu pre občanov, ktorá je efektívna pri udržiavaní poriadku a bezpečnosti. Projektom zároveň podporíme zamestnanosť, zvýšime občiansku zodpovednosť a spolunažívanie v marginalizovanej rómskej komunite v meste,“ doplnil Ľubomír Kubáň, ružomberský primátor.