LIPTOVSKÁ OSADA. Posledné, čo z chýrnych Korytnických kúpeľov dnes ostalo, sú minerálne pramene. Práve tie sú jediným dôvodom, prečo ľudia do Korytnice ešte stále chodia. Vodu si naberajú do fliaš a v ťažkých taškách a bandaskách si ju odnášajú do áut.
Aká je korytnická minerálna voda
Je prírodná liečivá, slabo mineralizovaná, síranovo-hydrogenuhličitanová, vápenato- -horečnatá uhličitá voda, železnatá, studená, hypotonická. Používa sa pri chorobách tráviaceho ústrojenstva, chorobách žliaz s vnútorným vylučovaním, premeny látok a výživy a pri málokrvnosti z nedostatku železa.
Voda pomáha pri ochoreniach tráviaceho traktu a minerálka zo železitých korytnických prameňov pomáha zase dopĺňať železo, preto si ju naberajú tehotné a dojčiace ženy.
Povestí o korytnickej vode je veľa, no vždy sa krútia okolo trávenia. Práve tomu prospieva tamojšia minerálka. Vraj keď pilčíci šli rúbať drevo do tamojších hustých lesov, nabalili si jedlo na celý týždeň, vodu nebrali, tú mali zvyčajne z lesných studničiek a prameňov.
Bolo tak aj v korytnických lesoch pod Prašivou. Pri prameňoch si nakládli vatru, varili a jedli. Jedlo zapíjali vodou z prameňa. Tá im tak trávila, že za tri dni všetko pojedli až sa museli vrátiť domov. Nazad do hory sa im nechcelo, lebo museli do Korytnice vziať viac jedla a preto nezarobili tak ako inde.
Keď sa chýry o liečivých vlastnostiach dostali k vrchnosti, dali zistiť ich zloženie Vďaka nemu sa mohla korytnická voda postaviť k minerálnym vodám z Karlových Varov, preto kúpele na Liptove volali aj Slovenské Karlove Vary.
Vybudovali v okolí prameňov kúpeľné domy a zaujímavá bola aj vstupná brána. Kúpeľných hostí vítal nápis „Chorým na zdravie“. Keď odchádzali, na bráne čítali z druhej strany „Zdravým na veselosť“.

Hlavnou liečbou, ktorú pacienti v kúpeľoch ešte počas ich fungovania dostávali, bolo pitie korytnickej minerálky. Voda ale vyteká z prameňov studená, má približne 8 stupňov Celzia, a preto sa pre cielenú liečbu zvykla aj zahrievať.
Ako sa liečilo pred vyše 150 rokmi
Z vydania Slovenských novín z roku 1859 sa dozvedáme, že korytnická studená voda obsahuje „mnohé častice železa, rozličné soli a uhlíkovú kyselinu. Užíva sa ako liek, avšak zahrieva sa.“
Jedným z kúpeľných lekárov v Korytnici počas dlhej histórie fungovania kúpeľov bol aj známy Mikuláš Sontág, zakladateľ Nového Smokovca. V Korytnici pôsobil dva roky a viedol si kúpeľnú knihu, datovanie má z roku 1873.