Príbeh Jána Michalka, Mikuláša Sýkorského a Jána Klepetářa je ako vystrihnutý z románu britskej kráľovnej detektívok Agathy Christie.
Len s malým rozdielom – jeho dej sa odohráva v Československu a je skutočný.
Ľudia sa po traumatizujúcom zážitku z Veľkej vojny a pandémie španielskej chrípky vrátili domov, chceli si odpočinúť, zabaviť sa a opäť sa voľne nadýchnuť v novom svete. Niektorým ale sloboda, bohémsky život a užívanie života, prerástla cez hlavu natoľko, že boli ochotní sa kvôli nej dopustiť aj najhoršieho zločinu – vraždy.
Pražský Važťan
Hlavným aktérom tohto príbehu je rodák z Važca – Ján Michalko. Narodil sa v roku 1892 a po ukončení gymnázia vyštudoval evanjelickú fakultu v Bratislave, vďaka čomu si vyslúžil nálepku intelektuál. Po štúdiu pracoval ako redaktor viacerých novín v Prahe, kam sa presťahoval.

Hrôzy Veľkej vojny si zažil na vlastnej koži, keď bojoval v radoch rakúsko-uhorskej armády. Po vojne sa vrátil do Prahy. Do roku 1926 bol dva krát ženatý.
Prvou manželkou bola Ruženka. Na Michalka podala jej rodina trestné oznámenie, pretože s ním otehotnela. Ten jej mal podať lieky na vyvolanie potratu, čo sa však nestalo. Otrávila sa, začali ju trápiť bolesti, stratila zrak a sluch, a na následky otravy neskôr zomrela. Druhá manželka Zdenka sa s ním v roku 1926 rozvádzala, pretože sa cítila oklamaná – Michalko jej spočiatku tvrdil, že je profesor a šéfredaktor. Pri hádkach ju vraj surovo bil, chcel ju zastreliť, poliať benzínom a spáliť.
Kumpán a najlepší kamarát
Mikuláš Sýkorský pochádzal z Košíc, kde sa narodil v roku 1897. Študoval právo v Budapešti, školu ale nedokončil, pracoval ako úradník a redaktor najskôr v Košiciach, po rozvode s bohatou Jolanou Vörösmártyovou sa presťahoval do Prahy.
Tu sa pohyboval v umeleckých a hereckých kruhoch, zarábal si aj ako gigolo. V Prahe sa spoznal sa s Michalkom, s ktorým sa stali nerozlučný kamaráti. Mimo iné je jeho meno známe pre údajný vzťah so slávnou herečkou Xenou Longenovou, ktorá si kvôli depresiám v roku 1928 vzala život skokom z okna.
Finančné ťažkosti
Obaja si užívali život v hlavnom meste v ére zlatých dvadsiatych rokov. V neviazanej atmosfére krátko po konci vojny sa ich život točil okolo sveta kabaretov, hazardu a žien. Takýto život však býva veľmi nákladný. Potrebovali svoje finančné problémy vyriešiť a naskytla sa im príležitosť po tom, ako sa Sýkorskému ozvala jeho bývalá manželka Jolana.
V marci roku 1926 mu oznámila, že sa z USA vracia jej sestra Margita Vörösmártyová po dlhej službe u newyorského bankára Wertheima. Vraj si tam zarobila pekné peniaze – cca pol milióna korún. Chceli si spraviť výlet do Prahy a Jolana prosila Sýkorského, aby im robil spoločnosť.
Vtedy sa zrodil ten zákerný plán – Sýkorský o všetkom porozpráva Michalkovi a ten začne premýšľať. Margita Vörösmártyová je stará panna, takmer štyridsaťročná a veľmi túži po mužovi, s ktorým by mala veľa detí. Sama však bola veľmi naivná a dôverčivá, čo sa jej neskôr stalo osudným.