LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Od začiatku aktuálneho školského roka funguje v Demänovej v Liptovskom Mikuláši trieda, v ktorej deti nedostávajú domáce úlohy.
Reakcie na prvú školu bez domácich úloh boli rozporuplné. Keď mesto ohlásilo minulý rok zámer otvoriť takúto triedu, medzi rodičmi aj pedagógmi to rozvírilo diskusiu. Kým jedna strana hovorila o dobrom kroku a potrebe deti nepreťažovať, druhá sa odvolávala na to, že deti musia mať povinnosti aj doma.

Triedu navštevuje ju dvanásť prváčikov, ktorí majú za sebou už prvý polrok. A pochvaľujú si. Spokojné sú deti aj rodičia. Školy bez domácich úloh bežne fungujú v zahraničí, no sú náročnejšie na vyučovací proces a prácu učiteľa.
Dobrovoľné cvičenia zaberú najviac 20 minút
„Povinné domáce úlohy u nás nahradili odporúčania a dobrovoľné návrhy na precvičovanie učiva, ktoré sa preberalo v škole. Ak dieťa chce, urobí si ich. Ak nie, predmet je pre neho uzavretý a nemusí sa ním viac zaoberať,“ vysvetlila Markéta Kloptová, trieda učiteľka prvákov v Demänovej.
Záleží len na žiakoch a rodičoch, ako sa k príprave na vyučovanie postavia.
Ako vysvetlila učiteľka, u prvákov je dôležitá domáca príprava s rodičmi.
„Snažíme sa všetko učivo prebrať a aj dostatočne precvičiť v škole. Niektorým žiakom stačí to, čo sa v škole preberie. No sú aj takí, ktorí si musia doma učivo upevniť a zopakovať. Takéto aktivity sú priestorom pre individuálnu prácu dieťaťa doma. Niektoré deti potrebujú viac času na to isté, čo spolužiak urobí za kratší čas.“
Vtedy sa žiakom venujú aj vychovávateľky v školskom klube, no je dôležité i to, aby si dieťa osvojovalo zručnosti aj doma za podpory rodičov. Dobrovoľné cvičenia na doma sú pre demänovských prvákov primerané, trvajú najviac 15 až 20 minút, učiteľka ich nezadáva každý deň a nie zo všetkých predmetov.
„Takýmto dobrovoľným precvičovaním nespôsobujeme negatívne emócie a deti nemajú tendenciu vyhýbať sa učeniu ani v budúcnosti,“ povedala Kloptová s tým, že žiaci nie sú potrestaní, keď si dobrovoľnú úlohu doma neprecvičia.
Ľudia, ktorí pochybujú o vyučovaní bez domácich úloh, hoci to žiaden slovenský zákon školám neprikazuje, často tvrdia, že deti zlenivejú. Kloptová na základe vlastných skúseností a práce s deťmi hovorí, že to nie je pravda, práve naopak.
„Väčšinou si žiaci dobrovoľné cvičenia aj tak plnia, veľká väčšina rodičov je spokojná,“ povedala. Ostatný vyučovací proces je v škole taký istý ako inde. Niektoré predmety hodnotia známkami, niektoré slovne, deti čítajú, píšu písomne práce i testy.
Od rodičov majú pozitívnu spätnú väzbu
Systém výučby bez potreby zadávania domácich úloh hodnotí učiteľka pozitívne.
„Páči sa mi, vnímam ho pozitívne, v triede sa mi pracuje dobre. Snažím sa využívať inovatívne metódy vyučovania, skupinové aktivity, medzipredmetovú výučbu, vyučovanie predmetov v teréne , projektové vyučovanie. Vzdelávať sa dá efektívne aj bez prideľovania povinných domácich úloh, žiaci v ničom nezaostávajú,“ povedala Kloptová.

Zároveň uznala, že pre učiteľa je takéto vyučovanie náročnejšie na prípravu, hodiny musia byť kreatívnejšie a praktickejšie.
Škola bez domácich úloh bude v Demänovej pokračovať.
„Vzhľadom na pozitívnu spätnú väzbu od rodičov, žiakov a tiež zo strany školy, budú terajší prváčikovia v tomto modeli pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku a rovnako naň nabehnú aj noví prváci v školskom roku, ktorý pripravujeme,“ doplnila Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš, ktoré je zriaďovateľom základnej školy.