DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Obec Demänovská Dolina v Nízkych Tatrách patrí k najmladším na Slovensku, vznikla vďaka rozvíjajúcemu sa turizmu v oblasti. Prvými obyvateľmi boli práve zamestnanci v tamojších zariadeniach cestovného ruchu.

Obci chýbajú miesta, ktoré sú v iných dedinách samozrejmé. Nemajú napríklad kostol, či cintorín. Ekumenický kostol chce obec už začala stavať. V prvej polovici novembra 2023 požehnali pozemok na stavbu ekumenického kostola Jána Pavla II. Výstavbu plánuje obec financovať čiastočne z vlastného rozpočtu a čiastočne príspevkami a zbierkami priateľov a veriacich. S výstavbou by chceli začať už v jarných mesiacoch.
Postaviť ho chcú na Lúčkach
V známej turistickej obci s 350 trvalými obyvateľmi chystajú ďalšie zmeny. Pripravujú cintorín, pietne miesto na uloženie pozostatkov obyvateľov obce. Dosiaľ to fungovalo tak, že ak zomrel človek s trvalým pobytom v Demänovskej Doline, pozostalí ho pochovali najčastejšie na jednom z liptovskomikulášskych cintorínov.
„Na základe týchto skutočností vedenie obce v koordinácii s obecným zastupiteľstvom navrhla vybudovanie oficiálneho pietneho miesta priamo v katastrálnom území obce, kde by bola možnosť uložiť telesné pozostatky občanov po kremácii,“ informoval Richard Bros, starosta Demänovskej Doliny.
Nepôjde teda o úplne klasický cintorín, ale o urnový háj. Postaviť ho chcú v lokalite Lúčky neďaleko veľkého záchytného parkoviska.
Pozostatky do hrobov nedovolili
K zámeru sa vyjadrovali dotknuté inštitúcie, medzi inými napríklad aj regionálny úrad verejného zdravotníctva. Úrad dal podmienku, aby sa v lokalite Pietneho miesta ukladali výlučne telesné pozostatky po kremácii, teda spopolnené ľudské pozostatky v urnách. „Nie je možné súhlasiť s pochovávaním ľudských pozostatkov do hrobov alebo hrobiek,“ doplnili liptovskomikulášski hygienici.
Okrem hygienikov sa vyjadrovali aj vodári, územie sa nachádza v ochrannom pásme vodárenských zdrojov. Za dodržaní stanovených podmienok so zámerom Liptovská vodárenská spoločnosť súhlasila.

Najprv cesta
Súčasťou pietneho miesta majú byť zvonica, vstupná brána, mobiliár, prístupové chodníky, parkovisko či osvetlenie.
Areál pietneho miesta navrhli v kruhovom pôdorysnom tvare o priemere 55 metrov, hlavná os pietneho miesta bude orientovaná z juhu na sever. Areál oplotia voľne položenými okrasnými kameňmi v tvare kruhu. Pozostalí budú vchádzať do priestoru cintorína drevenou vstupnou bránou.
„V rámci pietneho areálu je v jeho severnej časti navrhnutá aj symbolická drevená zvonica. Od vstupu do areálu pietneho miesta až po zvonicu je navrhnutý chodník pre peších zo zámkovej dlažby s desiatimi odbočkami ku každému urnovému miestu,“ informovala obec v zámere, ktorý predložili úradom na posúdenie.
Na cintoríne sa počíta s 50 miestami pre uloženie urien. Plánujú tam presunúť aj Pamätník obetiam holokaustu a pamätník SNP. Pred vstupom bude parkovisko s desiatimi parkovacími miestami.
Prístup k pietnemu miestu bude po novonavrhovanej miestnej ceste, na ktorú už jestvuje projektová dokumentácia. Má spájať cestu druhej triedy, teda hlavnú cestu v doline, s cestou pri rekreačnom areáli Bungalovy Jasná.
Náklady na výstavbu pietneho miesta Demänovskej doliny odhadli na približne 285-tisíc eur.