LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Umenie vyhrávať si osvoja športovci až v ich zrelom veku. Nájdu sa však výnimky, ktoré o víťazstvách vedia povedať svoje už v ich začiatkoch.
Dôkazom je mladá, ešte len 16-ročná akrobatická fitneska Olívia Hečková z Liptovského Mikuláša. Tá vlani zažila sezónu ako hrom a určite nepovedala posledné slovo.
V roku 2023 získala titul majsterky Európy v juniorskej a aj ženskej kategórii v acrobatic fitness. Predstavila sa aj na majstrovstvách sveta, kde získala dve druhé a jedno tretie miesto.
Genetika po rodičoch
Olívia začala s fitnes už v desiatich rokoch. K športu ju priviedol otec, bývalý kulturista a tréner, ktorý zanechal v slovenskej kulturistike výraznú stopu. Mamina je majsterkou Európy a vicemajsterkou sveta v kulturistike.

„Obaja rodičia cvičili a som rada, že ku tomu priviedli aj mňa. Myslím si, že z genetiky od nich tam určite niečo je a to mi dáva niekedy výhodu nad ostatnými pretekárkami. Nič to ale nemení na tom, že musím neustále tvrdo pracovať,“ rozrozprávala sa Olívia Hečková.
V šestnástich na piedestáloch sveta
Mladá Liptáčka už v mladom veku ukazuje, že na pretekoch nie je len na výlete. Priznáva, že na podujatiach cíti obrovský tlak, no aj napriek tomu, dokáže bojovať o najvyššie priečky.
„Cítim tlak aj trému, najmä pred pretekmi. Nie je to až také hrozné, že by sa to nedalo zvládnuť, no dokáže sa to pohrať so psychikou človeka. Myslím si, že tréma a tlak ku každému športu patria. Potvrdzuje to, že športovcovi na výsledku záleží a nie je mu to jedno,“ povedala Hečková.
Nabitý program
Neodmysliteľnou súčasťou Hečkovej je program plný tréningov a najmä obetovania sa a prísnej stravy. Každý deň začína tréningom, po ňom jej kroky vedú do školy.
„Mám individuálny študijný plán, takže veľmi neprekáža, ak meškám na hodinu. Učitelia v škole sú zhovievaví. Samé jednotky síce nemám, no vždy sa snažím pripraviť na každú hodinu svedomito,“ povedala.
Po škole nasledujú ďalšie tréningy. Popri tom všetkom pomáha trénovať aj deti.
„Niekedy je to náročné, no baví ma to. Stáva sa mi, že keď mám čas, idem si s kamarátmi niekde sadnúť. Oni si dajú pizzu alebo niečo iné, čo ja bohužiaľ nemôžem a tak sa na nich len pozerám. Ale už si zvykli a veľmi ma podporujú. Keď som bola mladšia, ťažšie som to zvládala, nechápala som, prečo oni môžu jesť všetko a ja len kuracie mäso s ryžou,“ poznamenala.
S prípravou jedla jej pomáha mama, ktorá nie je neznáma vo svete kulturistiky a s upraveným jedálničkom má skúsenosti.
Nie len klasické pózovanie
Olívia je akrobatická fitnesska, to znamená, že okrem klasického svalového pózovania na javisku, sa musí prezentovať aj gymnastickou zostavou. Čiže okrem klasického cvičenia, trénuje aj gymnastiku.
„Od bežných kulturistov sa líšime tým, že musíme na pódiu podať výkon, čo býva náročné, pretože bývame na javisku odvodnené a nemáme žiadne sacharidy. Prezentovanie trvá niekedy až minútu a pol, po ňom sa musím prezliecť do plaviek a ísť pózovať. Stretla som sa s názormi, že my fitnesky sa tam chodíme len ukazovať, čo nie je pravda, keďže musíme podať aj výkon,“ spresnila o akrobatickom fitnese Hečková.

Snaží sa šetriť
O finančnej náročnosti tohto športu niet pochýb. Hečková tvrdí, že kostým ju vyjde aj na 1000 eur.
„Mám šťastie, že mám fitnes centrum a tréningy zadarmo, pretože aj to býva drahé. Snažím sa s ocinom šetriť. Moji kamaráti môžu míňať peniaze, kde chcú, to si ja dovoliť nemôžem. Samotný kostým na preteky stojí 1000 eur a vydrží mi rok, potom mi treba kúpiť ďalší. Veľa peňazí investujeme aj do stravy či suplementov. Ale dá sa to.“
Ciele má jasné
V akrobatickom fitnese ostať nechce. Má v ňom síce možnosť získať profesionálnu kartu, no má iné plány.
„Akrobatický fitness robím preto, lebo ma to baví, no nerozmýšľam nad profesionálnou dráhou. Neláka ma to. Chcela by som sa zúčastniť na podujatí Arnold Classic a získať titul majsterky sveta v kulturistike, ktorý ešte nemám,“ povedala.
Ľudia majú cvičiť pre seba
Problémom niektorých ľudí je, že sa do posilňovní boja chodiť z viacerých dôvodov. Väčšinou sa hanbia cvičiť pred inými ľuďmi alebo ženám príde nepríjemné, keď sa na nich muži pri cvičení pozerajú. Preto niektoré fitnes centrá zriadili miestnosti, kde môžu cvičiť iba ženy.
„Chápem, že ženy majú takéto problémy. Ja mám to šťastie, že som v telocvični vyrastala a som tu ako doma. Treba si uvedomiť, že človek cvičí pre seba a nie pre druhých. Tým, že sa nehanbím, pretavuje sa to aj na pódiu, kde mi rastie sebavedomie a dokážem obsadzovať najvyššie priečky, no aj mne sa stáva, že sa na mňa občas chlapi pozerajú. Každá žena je iná a treba to rešpektovať. Je škoda, že sa takéto veci dejú,“ uzavrela Olívia Hečková.
Olívia sa najbližšie predstaví na nominačných pretekoch na majstrovstvá Európy, ktoré budú v máji.