LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Tak ako sa Terchová spája s miestom narodenia nášho najslávnejšieho zborníka, mesto Liptovský Mikuláš sa zas spája s jeho skonom. Okrem samotného súdu a popravy je Liptovský Mikuláš spätý aj s jánošíkovskou kinematografiou.
V tamojšom múzeu sa totiž nachádzajú filmové rekvizity z najznámejšieho filmového spracovania príbehu o legendárnom Jánošíkovi z roku 1963. Ide o dvoj-dielnu filmovú verziu, ktorú režíroval Pavol Bielik a Jánošíka si zahral František Kuchta, takmer dvojmetrový lekár, pôvodom z Tisovca.

Predpremiéra filmu bola 25. mája 1963 v Liptovskom Mikuláši v kine Tatra za účasti hercov.
Tvorcovia jedného z najznámejších slovenských filmov si ho vybrali preto, lebo rok uvedenia pripadol na 250. výročie popravy Jánošíka v Liptovskom Mikuláši. V Bratislave uviedli na premiére film neskôr, až koncom augusta.
Mikulášan Ivan Líška na predpremiére filmu bol ešte ako dieťa a spomína si, ako Kuchta rozdával deťom špeciálne vyrazené dukáty.
Filmový hák aj lano stále existujú
Zaujímavým a málo známym faktom je, že množstvo rekvizít venovali tvorcovia liptovskomikulášskemu Múzeu Janka Kráľa, ktoré ich dodnes opatruje.

Vo vlastníctve múzea je napríklad filmový dereš, ktorý je súčasťou expozície mučiarne, alebo aj hák a lano, na ktorom popravili filmového Jánošíka. Ten je zas súčasťou expozície súdnej siene, kde nad Jánošíkom vyriekli smrteľný ortieľ. Ďalej má múzeum množstvo filmových kostýmov, ktoré sú, ako povedal riaditeľ múzea Jaroslav Hric, aj po viac ako 60 rokoch stále v dobrom stave.