LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Manžel pracoval celý život. Odvody odvádzal poriadne. Teraz je v stave, že sa bojí ísť na vyšetrenie k špecialistovi, lebo si za to bude musieť zaplatiť. Na termín u neurológa čakal pol roka,“ hovorí M. Piovarčiová z Liptovského Hrádku.
Muž ešte v novembri požiadal o predčasný starobný dôchodok. Štandardne čakajú žiadatelia na rozhodnutie dva až tri mesiace, liptovskomikulášska pobočka Sociálnej poisťovne nestíha posudzovať žiadosti a lehotu predlžuje o ďalšie dva mesiace.

Žiadosť o predčasný dôchodok môže podať len človek, ktorý už nie je zamestnaný. Manžel pani Piovarčiovej dal v práci výpoveď a podal si žiadosť o predčasný dôchodok.
Problém ale je, že za neho a ďalšie tisíce žiadateľov nemá kto platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Neplatí ich zamestnávateľ, pretože už nie je v pracovnom pomere. Neplatí ich ale ani štát, pretože oficiálne zatiaľ nie je predčasným starobným dôchodcom.
Žiadatelia by si odvody mali platiť sami, akurát ich na to nikto neupozorní. Pokiaľ navštívia lekára či sú hospitalizovaní v nemocnici, poisťovňa od nich môže žiadať plnú úhradu.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ako sa k žiadateľom o predčasný dôchodok stavajú poisťovne Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa,
- ako dopadol náš malý prieskum, kde sme sa pýtali, či si ľudia platili odvody sami,
- aké najnižšie preddavky majú žiadatelia platiť,
- čo radí ministerstvo zdravotníctva.
Nemajú príjem, nemajú si z čoho platiť odvody
„Manžel je poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera. Od našich známych, ktorí sú v podobnej situácii a šli na vyšetrenie k lekárom, teraz Dôvera pýta peniaze za zdravotné ošetrenie. Nie sú to malé peniaze. V období, keď čakali na rozhodnutie o pridelení predčasného dôchodku, navštívili lekára, pretože museli. No a poisťovňa to odmieta preplatiť, majú si lekára platiť sami v plnej výške,“ povedala pani Piovarčiová s tým, že manžel preto nechce ísť k lekárovi.
Odkladanie návštevy lekára, najmä špecialistu, môže mať pritom fatálne následky.
„Človek je v čase čakania na rozhodnutie bez príjmu. Iste, po priznaní dôchodku Sociálna poisťovňa všetko doplatí, ale človek musí dovtedy, aj päť mesiacov, žiť len z úspor, ktoré naozaj nemusia stačiť,“ doplnila.
Od novembra do februára im zo zdravotnej poisťovne neprišla žiadna výzva na doplatenie poistného a keby nebolo známych, ani by nevedeli, aký s tým môže byť problém.

Dôvera o probléme vie
Zdravotná poisťovňa Dôvera o problémoch klientoch vie. „Situácia žiadateľov o dôchodok je nám známa. Prišlo k nej pri väčšom množstve žiadostí o predčasný dôchodok. Hoci rozumieme, že nejde o neplatičov zdravotných odvodov, musíme povedať, náš postup je úplne legitímny a správny v zmysle zákona o zdravotnom poistení,“ povedal Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.
Štepiansky to vysvetlil tým, že žiadatelia ešte nie sú oficiálnymi dôchodcami a teda nie sú poistencami štátu. Okrem toho, Sociálna poisťovňa im neoznamuje mená žiadateľov a poisťovňa nevie, kto z poistencov si požiadal o predčasný dôchodok.
„Žiadatelia o dôchodok ani nemajú povinnosť oznamovať zdravotnej poisťovni, že sú žiadateľmi. Podstatné je tiež to, že žiadateľ o dôchodok nie je oslobodený od platenia poistného. Podľa zákona za každého jedného poistenca a za každý jeden deň musí byť známy platiteľ poistného,“ doplnil Štepiansky.
Podľa poisťovne Dôvera to znamená, že ak za žiadateľa o dôchodok nik neplatí poistné, mali by si ho platiť sami.