MARTINČEK. Dušan Pavlík z liptovskej obce Martinček používa na kúrenie netradičnú zmes. Doma vyrába brikety z konského trusu.
Na ich výrobu ho pred niekoľkými rokmi inšpiroval dokumentárny film, v ktorom deti v Afrike pripravovali brikety z ťavieho trusu.
Pomyslel si, že konský musí horieť rovnako a možno aj lepšie. Jeho prvotný úsudok bol správny a na po domácky vyrobené brikety dnes nedá dopustiť.

Skúška sa začala v krbe
V stajni u Pavlíkov sú dva kone. Sambo má devätnásť rokov, Dalo je jeho syn. Kedysi takmer sedemdesiatnik choval aj deväť koní.
Na Liptove je Dušan Pavlík známy, dlhé roky podnikal ako samostatne hospodáriaci roľník. Poľnohospodárska práca ho stále baví.

„Keď som videl v televízii dokument o výrobe brikiet, hneď na druhý deň som chcel spôsob výroby vyskúšať,“ spomenul s tým, že veril v úspech brikiet, keďže konský trus obsahuje až päťdesiat percent nestráveného sena.
Prvé brikety otestoval v krbe
„Dcéra so zaťom si pred desiatimi rokmi otvorili krčmu. V krbe kúrili iba drevom, chcel som im znížiť výdavky, tak som im predstavil novinku,“ povedal s úsmevom.

Briketa síce horela, ale nie až tak ako plánoval. „Trus som vopred vysušil, no nebol vylisovaný a to bol problém,“ opísal.
„Trus som preto napchal do rúry, zbavil som ho prebytočnej vody a z nej mi vypadla hotová briketa. Čím sa viac vylisuje tým dlhšie horí, nemá toľko vzduchu. Aj zlisovená slama lepšie horí, ako len taká, ktorú hodíte len tak do ohňa“.

Zhotovil si lisovač
Časom si pán Pavík z odpadového materiálu vyrobil vlastný stroj - lis na výrobu brikiet. Obvod majú vždy rovnaký, výšku môže meniť, podľa toho koľko trusu do prístroja naloží.