RUŽOMBEROK. Liptovské múzeum v Ružomberku sa pýši novou renovovanou knižnicou. Tá bola hlavne po technickej stránke dlhodobo v nevyhovujúcom stave. Pôvodná podlaha v jej priestoroch mala viac ako osemdesiat rokov.
Takmer 25-tisíc zväzkov dnes už, ale má svoje miesto. Zástupcovia Žilinského správneho kraja spoločne s vedením Liptovského múzea knižnicu 13. februára slávnostne otvorili.

Stihli toho viac
Rekonštrukcia knižnice Liptovského múzea bola súčasťou projektu Modernizácie sídelnej budovy Liptovského múzea . Šlo o komplexnú rekonštrukciu. Ako informoval Viktor Mydlo, marketingový a PR manažér múzea, v rámci nej postupne došlo k výmene elektrických rozvodov, elektronického zabezpečovacieho systému, svetelných zdrojov. V knižnici inštalovali novú vzduchotechniku, ktorá knižným zväzkom zabezpečí konštantné atmosférické podmienky.

„Rekonštrukcia obsahovala aj výmenu pôvodnej parketovej podlahy za protišmykovú, v ktorej sa inštalovali pohyblivé a statické knižné regály. V suterénových priestoroch knižnice navrhli pohyblivé regály, ktoré svojou štruktúrou zvyšujú ukladaciu kapacitu,“ vymenoval Mydlo. Doplnili, že

projektanti novej knižnice mysleli aj na komfort pracovníkov aj návštevníkov múzea.
Na medzi podeste schodiska knižnice vzniklo študijné pracovisko. To bude podľa Mydla slúžiť na prehliadanie kníh s možnosťou on-line prehliadania.
Mysleli aj na imobilných návštevníkov
Pre potreby návštevníkov s problémami pohybového aparátu zabezpečilo Liptovské múzeum technológiu, ktorá eliminuje fyzickú bariéru medzi vestibulom múzea a knižnicou. Pásový schodolez, umiestnili na stenu pri vstupnom jednoramennom schodisku.
Modernizácia priestorov sídelnej budovy pozostávala aj z vybudovania toaliet pre imobilných návštevníkov. „Hygienické priestory vznikli na treťom poschodí, kam návštevníkov bezbariérovo dopraví výťah,“ spomenul Mydlo.
V regáloch publikácie z čias Rakúsko-Uhorska
Knižnica Liptovského múzea je odbornou knižnicou, ktorá sa zameriava na zbierkotvornú činnosť regionálnych tlačí, publikácií a periodík. Vo svojom fonde má viac než 25-tisíc zväzkov, medzi ktorými je podľa Mydla možné nájsť publikácie vydané počas existencie Rakúsko-Uhorska až po aktuálne vydania.
Vznikla ako súčasť Liptovského múzea. Od vzniku sídelnej budovy Liptovského múzea v 30. rokoch 20. storočia neboli priestory odbornej knižnice významne renovované.
Projekt modernizácie knižnice Liptovského múzea financovali z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v sume takmer 200-tisíc eur.