LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši nekončí.
Jej odbory navrhla župa presunúť na lesnícku školu v Liptovskom Hrádku, Hotelovú akadémiu v Liptovskom Mikuláši, stavebnú školu v Liptovskom Mikuláši a na ružomberskú Strednú odbornú školu polytechnickú.
Škola je v ostatnom období v neistote. Najmä rodičia detí nevedia, či bude škola fungovať ďalej a či má vôbec význam na ňu prihlasovať svoje deti. Aktuálne sa do prvého ročníka hlási len šesť žiakov.
Nezáujem a vysoké náklady
Dôvodom, pre ktorý župa dlhodobo navrhuje školu zrušiť a odbory presťahovať inde, je nezáujem deviatakov o štúdium a vysoké náklady na jej fungovanie. Okrem toho potrebuje viac ako 7 miliónov na modernizáciu. Škola vychováva budúcich poľnohospodárov a strojárov.

Proti zrušeniu školy sa postavilo v minulosti mesto Liptovský Mikuláš, obyvatelia mesta v petícii.
Obávajú sa postupného zániku odborov
Od vlaňajška už dvakrát žilinskí župní poslanci stiahli z rokovania bod programu, ktorým malo dôjsť k zrušeniu školy. O záchranu školy, ktorá je jediná svojho zamerania na Liptove a Orave, bojujú najmä poslanci za okres Liptovský Mikuláš a rada školy. Za jej zachovanie sa postavili aj liptovská poľnohospodárska a potravinárska komora a kľúčoví zamestnávatelia v regióne.
Županka Erika Jurinová a predsedníčka komisie školstva Ľudmila Chodelková na druhej strane vysvetľujú, že odbory sa rušiť nebudú, tie sa zachovajú ale fungovať budú na iných školách.
Poľnohospodárske odbory však na základe skúseností z miest, kde došlo k presťahovaniu, postupne zanikli.
Liptovskomikulášsky primátor navrhol, aby prešla pod mesto alebo obchodnú akadémiu
Ján Blcháč, liptovskomikulášsky primátor a župný poslanec, dal aj v mene ďalších štyroch liptovskomikulýšskych poslancov návrh, aby zastupiteľstvo žilinského kraja školu nevyradilo zo siete škôl. V návrhu žiadal županku pripraviť návrh alternatívneho riešenia pre zachovanie. Pod návrh sa podpísali okrem Blcháča ešte Erik Gemzický, Tomáš Martaus, Rudolf Urbanovič a Michal Paška.
Navrhol vytvorenie spojenej školy, ktorej zriaďovateľom by bolo mesto a okrem polytechnickej školy by pod ňu patrila aj základná a materská škola. Súčasne, aby župa navrhla výpožičku areálu školy, ktorá je majetkom župy, na obdobie trvania výchovnovzdelávacieho procesu.
Druhú alternatívu, ktorú Blcháč predniesol, bolo spojenie s neďalekou obchodnou akadémiou a vytvorenie akéhosi spoločného kampusu.
Tomáš Martaus kritizoval župu za to, že neurobila nič pre zlepšenie fungovania školy, ktorá doplatila na zlý menežment.
„Škola si v minulosti vlastnou podnikateľskou činnosťou dokázala zarobiť peniaze na to, aby fungovala a investovala. Riaditeľka ale živnostenské oprávnenie pozastavila. Ak zastupiteľstvo nevie inak ako len zrušiť školu, ponúkame alternatívu, aby prešla pod mesto Liptovský Mikuláš. Sme presvedčení, že ak prejde pod mesto a zmeníme vedenie, bude mať výsledky,“ povedal Martaus.
Liptovský Hrádok prevezme gymnázium
V Liptovskom Hrádku hrozil zánik tamojšieho gymnázia, aj to patrilo pod Žilinský samosprávny kraj. Mesto ho ale prevezme do vlastníctva a stane sa aj jeho zriaďovateľom. Od septembra začne v meste fungovať spojená škola, pod ktorú budú patriť gymnázium, základná škola a materská škola.
Podobný model navrhla skupina piatich liptovskomikulášskych poslancov pre zachovanie polytechnickej školy. Zákon zatiaľ neumožňuje, aby bol zriaďovateľom odborného školstva mesto, možné by to mohlo byt až od septembra. Zriaďovateľom stredných škôl, gymnázií nemusí byť len štát, môže ním byť aj samospráva.
Riaditeľka hovorí, že škola nemá z čoho investovať
Na takmer päťhodinovej diskusii v župnom parlamente o budúcnosti liptovskomikulášskej strednej školy vystúpila Renáta Benikovská, riaditeľka Strednej odbornej školy polytechnickej. Riaditeľkou je od roku 2020.
„Podnikali sme v oblasti poskytovania služieb a stravovania, počas kovidu sme podnikateľskú činnosť zastavili. Dôvodom bolo, že sa škole vytvoril dlh. Po kovide neboli peniaze na rozbeh podnikateľskej činnosti,“ vysvetlila s tým, že na budove internátu začala zatekať strecha, voda sa dostala do elektroinštalácie. Budova má staré okná a výťahy na hranici životnosti.
Škola dostáva peniaze podľa počtu žiakov, takzvaný normatív. Aby škola šetrila peniaze, riaditeľka nemá zástupkyňu a šetrí na odmenách pre zamestnancov.
„K úpadku dochádzalo už do roku 2010, nepomohol ani reštart v roku 2014 posilnením strojárskych odborov, ani to už nepostačuje, počty žiakov neustále klesajú. V roku 2020 zaniklo centrum, na základe ktorého bolo možné riešiť si vodičské preukazy, zaniklo školské hospodárstvo, školská jedáleň. Dostala som školu v takom stave, akom je momentálne,“ povedala riaditeľka.
Na jej vystúpenie reagovali liptovskomikulášski poslanci rozčarovaním, že nemá žiadnu víziu na zachovanie školy.
Jurinová hovorí, že odbory chcú zachovať
Županka Erika Jurinová zdôraznila, že nejde o žiadnu likvidáciu poľnohospodárskych odborov na Liptove.
„Mrzí ma, že to práve poslanci z Liptova takto vnímajú. Vy ste tí, ktorí najviac spôsobujete ujmu v regióne, čo sa týka školy,“ povedala županka, na čo sa liptovskomikulášski poslanci ohradili, s tým že bojujú za školu a zachovanie odborov. Obávajú sa, že po presune na iné školy zaniknú.

Jurinová povedala, že župe záleží na zachovaní a rozvoji odborov, ktoré sa na škole vyučujú. „Ale chceme, aby sa rovnako kvalitatívne posunuli dopredu a získali lepšie ekonomické zázemie. Dnes má škola 159 žiakov a drží si kladný hospodársky výsledok iba za cenu tvrdých ekonomických opatrení, ktoré riaditeľka predstavila,“ povedala.
Návrh primátora Blcháča na spojenie sa s Obchodnou akadémiou v Liptovskom Mikuláši je podľa jej slov nerealizovateľný, pretože škola nemá dostatok miesta, aby zastrešila 120 žiakov polytechnickej školy.
Županka preto rovno navrhla, aby sa zriaďovateľom školy stalo od 1. septembra 2025 priamo mesto Liptovský Mikuláš.
Neprešiel ani jeden návrh
Poslanci v hlasovaní neschválili návrh primátora Jána Blcháča na to, aby županka pripravila alternatívne riešenia, ktoré obsahovalo prechod pod mesto alebo spojenie s obchodnou akadémiou.
Neprešiel ani návrh županky, aby škola prešla pod mesto hneď.
Rozdiel v návrhoch bol v tom, že Blcháč očakával v budúcnosti komplexný návrh, ktorého spracovanie potrebuje čas. Županka navrhovala, aby polytechnická škola prešla pod mesto hneď hlasovaním v stredu 26. februára.
Napokon neprešiel poslaneckým zborom ani pôvodný návrh župy, aby došlo k zrušeniu školy a presunu odborov na iné školy.
„Predlžujete agóniu na škole,“ reagovala županka na výsledky hlasovania s tým, že na rade je teraz mesto Liptovský Mikuláš, aby predstavilo návrhy na riešenie budúcnosti školy.
