LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Od vlaňajška sa v okolí Liptovského Mikuláša túla kengura červenokrká. Ľudia ju zaznamenali v okolí Liptovskej Mary, videli ju skákať pri mestských častiach Liptovská Ondrašová a Stošice.
Tí, ktorí ju spozorovali, najprv nechceli pripustiť, že ide o zviera, ktoré vídať v našich podmienkach v zoologických záhradách. No keď svedectiev pribúdalo a objavili sa aj zreteľné videá, bolo jasné, že liptovské lesy majú exotického obyvateľa.
Kengura nikomu nechýba, je pravdepodobné, že ušla zo súkromného chovu.
Kenguru nakrútili na svahu
Odborníci jej veľa šancí na prežitie vo voľnej prírode nedávali. Problémom nemala byť ani tak liptovská zima, ako skôr predátori alebo autá na cestách, pretože zviera ľudia vídali v blízkosti miestnych ciest.
Po zime sa kengura objavila opäť. Skákala po lyžiarskom svahu na sídlisku Podbreziny. Zaznamenať na video sa ju podarilo Liptáčke Alexandre Gašparíkovej. Ako povedala, neprekvapilo ju to, lebo kenguru vídať v okolí sídliska už od jesene.
Kuriózna správa o kengure na liptovskomikulášskej zjazdovke obletela aj zahraničie.
Zviera zimu bez problémov prežije
Kenguru sa snažia od minulého roka odchytiť. Ako vysvetlil Benjamín Beňa, správca ranča a zakladateľ tamojšej mini zoo, ktorý má skúsenosti s chovom kengúr, neprekvapuje ho, že kengura prežila zimu na Liptove.
„Rovnako ako emu hnedé, rôzne papagáje a veľa ďalších zvierat z Austrálie, našu zimu zvládajú bez problémov. Veľa ľudí o tom nevie, ale v Austrálii sú aj oblasti, kde teplota dosahuje aj nízke mínusové stupne. Zvieratá nemajú problém sa prispôsobiť aj takýmto podmienkam.“

Snažia sa ju odchytiť
Momentálne je zriadený tím na jej odchyt. No odchytiť exotické a mimoriadne pohyblivé zviera nie je vôbec jednoduché.
„Pred niekoľkými mesiacmi ma kontaktovala iniciatíva ochrany zvierat, či by bolo možné v prípade odchytu kenguru umiestniť u nás. Tak sme začali riešiť, ako by sa ju vôbec dalo odchytiť,“ povedal.
Kengury sú veľmi rýchle. „Je to akoby ste chceli chytať jedného konkrétneho zajaca v lese. Jediná možnosť je zviera uspať. Ale ani to nie je jednoduché, pretože poľovník musí prísť s uspávačkou na miesto vtedy, keď je kengura spozorovaná,“ vysvetlil Beňa s tým, že teoreticky by sa to dalo vyriešiť, pretože poznajú miesto, kde sa kengura často zdržiava.
„Keby sa ju aj podarilo uspať, je pravdepodobné, že na čas, kým zaspí, sa splaší a odbehne niekde do lesa, kde by sme ju museli dohľadávať. Máme už prisľúbenú termokameru, ktorá by nám mohla veľmi pomôcť. Po nájdení by bol odchyt už viac menej vyriešený,“ povedal Beňa.
Na druhej strane, ako milovník zvierat priznal, že úprimne nevie, či je odchyt a následné umiestnenie do oploteného priestoru správnym riešením.
„Na jednej strane sa bojím, že po dlhšom pobyte na slobode by pre ňu ohrada bola akýmsi väzením. Na druhej strane v prírode jej hrozí viacero nebezpečenstiev Nie, zima a nedostatok potravy to určite nie sú, skôr sú to auta a predátori. Chceme hlavne, aby jej bolo dobre tam, kde bude, v prírode bude mať voľnosť a u nás by mala zas kamarátov svojho druhu a možno aj potomstvo,“ povedal.

Z ranča ušla samica, túla sa samec
Dosiaľ nikto nevie, z akého chovu kengura ušla, lebo nikto stratu exotického zvieraťa nehlásil.
Na začiatku, keď začali na verejnosť prenikať informácie o túlavej kengure, sa špekulovalo o tom, že ušla práve z Kráľovej Lehoty. V júni skutočne ušla z ranča malá kengurka z matkinho vaku, podarilo sa jej prestrčiť sa cez plot. Ako povedal Beňa, zvažovali, či verejnosťou pozorovaná kengura nie je tá ich.
„Objavila sa v nás malá nádej, aj keď to bolo veľmi nepravdepodobné. No teraz už vieme, že to nie je naša kengura. Podarilo sa identifikovať, že tento utečenec je samec a tá naša bola samička,“ uzavrel Beňa.