VALASKÁ DUBOVÁ. Manželia Pirošíkovci prišli bývať na Liptov pred viac ako desiatimi rokmi. Nika z Košíc, manžel Stano zo Žiliny. Región im učaroval počas štúdia na vysokej škole, páčil sa im tradičný spôsob života, ktorým sa inšpirovali v skanzenoch.
Padlo rozhodnutie, že si na Liptove kúpia drevenicu aj s pozemkom pre pestovanie vlastného a chov zvierat. Drevenicu si rokmi prispôsobili životu, ktorý si vysnívali. Časom si v gazdovstve pod skalkou otvorili pekáreň s tradičnou pecou na pečenie poctivého kváskového chlebíka. Ten gazdiná pripravuje z vlastnej múky.

Domáci chlieb z vlastnej pece
Netradičný príbeh mladej rodiny zaujme aj tým, že manželia Pirošíkovci chcú byť sebestační. Ráno podoja kozy, dokŕmia zvieratá a rozvezú dcéry do škôl.
Pred materskou dovolenkou pracovala Nikola ako pomocná projektantka vo firme, kde pracuje aj jej manžel. Vtedy netušila, že kváskovaniu a pečeniu chleba vo vlastnej peci podľahne natoľko, že si neskôr otvorí predaj z dvora.

Najskôr chlebík ponúkla susede, kamarátkam, ktoré si ho pochvaľovali. Ku predošlej práci sa po materskej dovolenke neplánovala vrátiť, uvedomila si, že pečenie ju baví. S manželom sa pustili do zisťovania, čo je potrebné na fungovanie domácej pekárne, ale iba predajom z dvora.
„Chcela som piecť domáce kváskové pečivo, ale len v množstve, aby mi práca robila radosť, aby som neohrozovala čas okolo gazdovstva a rodiny,“ povedala a doplnila, že jej snom nie je podnikať vo veľkom.
Plánujú pestovať raž a špaldu
Nikola z vlastnej iniciatívy absolvovala rekvalifikačný kurz na pekára s praxou, aby zistila, ktorej oblasti sa chce venovať.
Jednou z podmienok predaja z dvora bolo zaobstarať si vlastné pole so pšenicou, z ktorej pečie výrobky.

V budúcnosti plánujú s manželom v blízkosti gazdovstva pestovať raž a špaldu.
„V ponuke si chcem udržať výrobky na gazdovský štýl, typický pre región. Nechcem ponúkať niečo, čo je pre niekoho moderné,“ opísala a dodala, že z dvora predáva chlebíky pšenično-ražný a zemiakový chlieb.