ZÁPADNÉ TATRY. Bokami Západných Tatier opäť nenechalo adrenalínových nadšencov hladnými. 15. ročník majstrovstiev Slovenska dvojíc v skialpinizme sa začal vo štvrtok 14. marca. Štart bol pri hoteli Mních v Bobrovci.
Pretekári začali netradične
Organizátori pripravili novinku. Prvé tri kilometre skialpinisti nešliapali, ale bežali. Jeden z organizátorov utekal pred pretekármi a udával tréningové tempo.
„Potrebovali sme dostať pretekárov na sneh a tento rok ho na štarte nebolo. Preto sme prišli s touto novinkou. Súťažiaci tak šetrili lyžiarkami a palicami. Spravili sme to prvýkrát a vyzerá to tak, že sa to osvedčilo. Prvej polovici pretekárom sa to páčilo, pretože sa pri behu rozcvičili. Menší problém mali menej zdatní pretekári, ktorí mali čo robiť,“ rozrozprával sa Michal Danko, riaditeľ pretekov.

Od rázcestia Pod Babkami sa tempo zmenilo z tréningového na pretekárske, no stále išli pretekári pešo. Zmena nastala až od Nižného Červenca, kde stál jeden z organizátor pretekov, ktorý súťažiacich upozornil na to, že treba obuť lyže.
Podľa slov Danka preverila prvá etapa pretekárov najmä technicky.
„V oblasti Červenca nemala etapa strmé žľaby alebo strmé končiare, čiže z tohto hľadiska je ľahšia. Náročná bola v tom, že mala dlhšie traverzy. Celkovo sa dá však povedať, že bola ľahšia.“
Prvá etapa mala prevýšenie 1700 metrov a dĺžku 17 kilometrov.
Ženám sa málilo
Druhá etapa mala štart v lyžiarskom stredisku v Roháčoch. Tá už bola oveľa náročnejšia ako predchádzajúca. Na súťažiacich čakalo až 2405 metrov prevýšenia a 17 kilometrov trate.
Organizátori pre zvýšenie atraktivity pretekov pre nežné pohlavie skrátili niektoré úseky trate v ženskej kategórii. „Prvú etapu sme nemenili, no v druhej sme už u žien niečo skrátili. Ženy mali o jeden vyšliap menej ako muži. Po minulé roky sme mali prihlásených okolo päť ženských dvojíc. Tento rok ich bolo už desať.

Niektorým pretekárkam sa málilo a chceli ísť rovnakú dĺžku trate ako muži. Niektoré, napríklad švajčiarske pretekárky, ktoré sú staršie avizovali, že by to zvládli, pretože im viac vyhovujú dlhšie trate. Ony sú viac zamerané na vytrvalosť ako na výbušnosť,“ povedal Danko.