RUŽOMBEROK. Na Základnej škole Bystrická cesta v Ružomberku má od nového školského roku vzniknúť trieda určená pre žiakov s autizmom. Pôjde o prvú triedu na základnej škole v okrese, kde budú vzdelávať deti s poruchou autistického spektra.
Konkrétne v nej budú vyučovať štyri deti pod vedením špeciálneho pedagóga a asistenta. Hoci by nasledujúci rok potrebovalo špeciálne vyučovanie viac žiakov, uprednostnili deti s trvalým pobytom v Ružomberku.

Vyslyšali prosby rodičov
Osôb s diagnostikovanou poruchou autistického spektra pribúda. Ide o vývinovú poruchu, kde sa s vhodnou odbornou prácou s dieťaťom dá u mnohých detí pozitívne ovplyvniť ich ďalší vývin.
Ružomberský primátor Ľubomír Kubáň si ešte minulý rok prečítal diskusiu o množstve bolestivých príbehov ako deti s poruchou autistického správania z bežných škôl vyčleňujú obzvlášť pre nevyhovujúce podmienky.

„Pre niektorých môže byť táto téma veľmi vzdialená, no verte mi, že pre rodičov takýchto detí je to priam bytostná záležitosť. Mnohokrát musia prekonať strastiplnú cestu, kým sa im podarí dieťa s diagnózou autizmus umiestniť do základnej školy. V mnohých prípadoch to bolo desiatky kilometrov od bydliska, inokedy ostali detičky na homeschoolingu s absenciou socializácie,“ priblížil Kubáň.
Janka Lokajová, vedúca oddelenia školstva a mládeže na mestskom úrade, doplnila, že vyhoveli prosbe rodičov a spoločne s vedením mesta zisťovali vhodné podmienky, na ktorých zo škôl by vyučovanie detí pripadalo do úvahy.
„V troch školách by takéto vzdelávanie bolo možné, rozhodujúce ale bolo, že na škole na Bystrickej ceste pôsobí pedagogička, ktorá má prax so vzdelávaním takýchto detí,“ priblížila Lokajová.

Počet detí s poruchami rastie
V triede budú vzdelávať štyri deti v rovnakom veku. V Ružomberku by podobné vzdelávanie v budúcom školskom roku potrebovalo sedem detí. Jedno, ale nemá trvalý pobyt v meste, ďalšie dve deti budú vzdelávať inkluzívnou formou. To znamená, že deti začlenia do klasických tried na základné školy.
Táto forma výučby ale nie je vhodná pre všetky deti s poruchou autistického spektra ak sa ku nim pridružia aj iné diagnózy. Nie všetci rodičia podľa Lokajovej s inkluzívnou formou súhlasili, obávali sa, či sa ich deti začlenia do kolektívu. Zároveň im lekárske prehliadky neodporúčali inkluzívne vyučovanie, vzhľadom n zdravotný stav detí.

„My sme povinní všetky deti vzdelávať, myslím, že je ale jednoduchšie, keď budú spolu štyri, akoby sme ich mali rozdeliť do tried,“ priblížila Lokajová a doplnila, že počet detí s poruchou autistického spektra stúpa.
Riaditeľka školy Elena Volanská berie vyučovanie detí ako výzvu, väčšou bude ale pre pedagogičku, ktorá ich bude vzdelávať. V triede plánujú pre vzdelávanie detí vytvoriť vhodné prostredie, nakúpiť špeciálne pomôcky, hračky.
Praje si prijatie
Pre rodičov je otvorenie triedy obrovskou pomocou. V Ružomberku síce funguje špeciálna základná škola, no tam vzdelávajú autistov aj s mentálnym postihnutím. Nie všetky deti, podľa zákona do školy môžu prijať.
„Nášho syna testovali minulý rok, dosiahol normo intelekt, to znamená, že do špeciálnej základnej školy by ho nevzali. Bola som rada, aké výsledky dosiahol, avšak ostávala otázka, kam ho zoberú, pretože je len čiastočne verbálny,“ vysvetlila Eva Koišová, mama jedného z detí, ktoré nastúpi do triedy na Základnej škole Bystrická cesta.
Doplnila, že rodičia zvyknú z okresu voziť detičky s rovnakou poruchou do Žiliny - Bánovej, alebo zostávajú doma.

„Ani jedna možnosť nebola pre mňa prijateľná. Našlo sa nás viac mamičiek a oslovili sme vedenie mesta s prosbou o pomoc,“ priblížila.
Triedy pre deti s poruchami autistického spektra sa od bežných odlišujú hlavne počtom žiakov, čo pedagógom umožňuje sa venovať každému z nich individuálne.
„V klasickej triede by mal problém, mohol by byť rušivým elementom pre ostatné deti. Priala som si, aby aj on zažil prijatie a nevznikol priestor na šikanu,“ konštatovala Koišová a dodala, že starostlivosť o detičky s poruchou autistického spektra je náročná.
„O výchove detí s jeho diagnózou som sa roky vzdelávala. Dokážeme oveľa ľahšie fungovať,“ uzavrela Koišová.