RUŽOMBEROK. Kaplnku na najväčšom ružomberskom sídlisku Klačno postavili na podnet ružomberského dekana Alojza Kostelanského v roku 1998.
Vznikla zo sociálneho zariadenia, to slúžilo stavebníkom, ktorí stavali bytovky a základnú školu na sídlisku. So zámeru stavať bytovky pod hlavnou cestou ale vzišlo a sociálne zariadenie plánovali zvaliť.
O pozemok prejavil záujem farský úrad, ktorému ho Pozemné stavby aj predali. „Dekan Kostelanský nás požiadal o vybudovanie kostolíka s prosbou, že na Vianoce by chcel už v ňom slúžiť polnočnú omšu,“ zaspomínal Pavel Mrva, jeden zo stavebníkov kaplnky na Klačne.

Doplnil, že dekan nevynechal týždeň, aby ich neprišiel skontrolovať, ako s prácami pokročili.
Pribudne chór a kostolná veža
Stav kaplnky je podľa súčasného ružomberského dekana Dušana Pardela nevyhovujúci. Kaplnku pod vrchom Čebrať pred takmer tridsiatimi rokmi postavili v modernom štýle a zasvätili ju Sedembolestnej Panne Márii.
Vizualizáciou nepripomína kaplnku, až keď sa priblížime bližšie ku nej nad hlavným vchodom je viditeľný kríž z ocele. Súčasťou kaplnky je aj sakristia, v ktorej sú toalety.

Pôvodnú stavbu riešili s minimálnymi nákladmi, po novom podľa dekana vznikne prestavbou trvalý, duchovný priestor sídliska. Použité materiály a priestorové riešenie v súčasnosti podľa neho nevyhovuje prevádzke kostola.
„Najväčší problém je v jestvujúcom oblúkovom zasklení svätyne, ktorá je prekrytá polykarbonátom. Tento priestor je v zime veľmi ochladzovaný a v lete príliš prehriaty, čo spôsobovalo nepohodu veriacim a slúžiacim kňazom. Prestrašenie lexanom je už na konci svojej životnosti a je nutné riešiť novú strechu,“ opísal Dávid Goč, ružomberský architekt, ktorý navrhol koncept prestavby kaplnky.
Doplnil, že prestavbou chcú vytvoriť plnohodnotný katolícky kostol s prevýšenou svätyňou a kostolnou vežou. Existujúcu presklenú oceľovú konštrukciu svätyne nahradia novým murovaným presbytériom s prevýšením cez dve podlažia. Vybúraním časti stropu vznikne v kaplnke priestor na nový chór.

Plánujú nové vybavenie
Prestavbou kaplnky pôvodnú kapacitu 70 osôb navýšia o ďalších štyridsať miest. V rámci prestavby uvažujú aj s vybavením interiéru kostola o nový oltár, ambon, sedes, bohostánok a lavice pre veriacich.

Kaplnka prestavbou nadobudne nový vzhľad s charakteristickými prvkami kostola, ktorý spoznajú ľudia už aj z diaľky. Oblúkovú stenu presbytéria doplnia uprostred pristavanou vežou so zvonom a s krížom.
„Kostol bude doplnený aj novým vybavením interiéru a umeleckým stvárnením čelnej steny svätyne spolu s krížovou cestou. Jeden z dominantných prvkov interiéru bude mramorová socha Piety, keďže kostol je zasvätený Sedembolestnej Panne Márii,“ ďalej priblížil Goč.
Potom ako stavebné povolenie nadobudne právoplatnosť, čo je podľa duchovného o mesiac , začnú s prácami. Celkové náklady prestavby kaplnky majú byť približne 359-tisíc eur. Financovanie prestavby kaplnky plánujú zo zbierok. Bohoslužby počas rekonštrukcie chcú farníci zachovať.
„Obetný priestor plánujeme posunúť dopredu a tak budeme dočasne slúžiť sväté omše ,“ uzavrel ružomberský dekan Pardel.