LIPTOV. Nie je to tak dávno, čo cyklistom dovolili vojsť na pešiu zónu v Ružomberku. Spočiatku im ju sprístupnili na tri skúšobné mesiace, po ktorých svojím správaním presvedčili, že na zóne plnej chodcov sa vedia správať.
Cyklistov a sťažností však za posledné obdobie v Ružomberku pribúda. Samospráva upozorňuje na dodržiavanie pravidiel, vyzýva cyklistov k väčšej disciplíne.

Aktivisti preverovali nehodovosť
„Proti cyklistom nemám nič, ale občas to je neúnosné, lietajú si po pešej zóne ako šarkani, ohrozujú deti, ale aj seniorov, ktorí slabšie počujú a nevedia sa im až tak rýchlo v prípade stretu vyhnúť,“ povedal Peter Lauko z Ružomberka.
„Určite treba zasiahnuť a pravidelne ich kontrolovať. Mne skôr prekážajú tínedžeri na skateboardoch a kolieskových korčuliach,“ zareagovala na našu otázku Mária Márnotová z Likavky.

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok povedal, že napriek tomu, že jazda bicyklom je v meste v pešej zóne dovolená, netreba zabúdať na rešpektovanie pravidiel.

Malé deti, ktoré sa ľahko zaberú do hry uprostred pešej zóny, veľakrát nevnímajú, čo sa deje okolo nich. Predvídať, že sa včas vyhnú rútiacemu sa bicyklu, je naivné,“ opísal Vladimír Miškovčík.
Miroslav Klíma z občianskeho združenia Bajkom uviedol, že za tri roky na pešej zóne mestská polícia, ani okresný dopravný inšpektorát neevidujú nehodu, ktorú by spôsobil cyklista na bicykli.
„Preverovali sme to. Zisťovali aj informácie z poisťovní, ale bez výsledku,“ objasnil Klíma, a dodal, že zakročiť treba proti takým cyklistom, ktorí si pletú pešiu zónu s pretekárskou dráhou.

V Liptovskom Mikuláši sa osvedčil cyklopiktorgram
V Ružomberku o vyznačených pruhoch na pešej zóne rozmýšľajú dvadsať rokov, no podľa Klímu vždy prídu na to, že je to zlý nápad.

„V priestore vyhradenom pre cyklistov sa nesmú pohybovať chodci. Okrem toho by v ňom cyklisti jazdili rýchlo, lebo by priestor považovali za vyhradený pre nich. Preto sme nikdy toto riešenie, ani predchádzajúcemu, ani súčasnému vedeniu neodporúčali,“ priblížil Klíma.